Sto lat temu na Rybim Rynku – wystawa na Barce Lemara

09.10.2020 / Piątek
barka Lemara

Sto lat temu na Rybim Rynku – wystawa na Barce Lemara

Historia żeglugi śródlądowej na Bydgoskim Węźle Wodnym, dzieje dawnych przedsiębiorstw i codzienna mozolna praca portowa na przełomie XIX i XX wieku – 9 października na pokładzie Barki Lemara otwieramy wystawę  pn. „100 lat temu na Rybim Rynku”. Będą wyjątkowe fotografie, dawne pocztówki,  modele statków i makieta dawnego bydgoskiego „Fischmarkt”.

Kto miał w Bydgoszczy ochotę  na świeżą rybę – tę z Brdy lub soloną rybę morską przewożoną z Gdańska pod pokładem drewnianych barek – udawał się na Rybi Rynek. W cieniu bydgoskich spichlerzy handlowano rybami przez całe pokolenia, chociaż zmieniała się nazwa miejsca – raz odwiedzano staropolskie „Rybaki”, w innej epoce zaś „Fischmarkt”. Tętniąca kupieckim zgiełkiem część bydgoskiego portu śródmiejskiego funkcjonowała stale aż do lat 40. XX wieku; potem organizowano tu jeszcze jarmarki.

Pod koniec XIX wieku pojawił się tutaj gustowny pałacyk przedsiębiorcy żeglugowego Ottona Liedtkego, który do dziś jest okruchem minionego już splendoru i rozmachu bydgoskiego portu.

Rybi Rynek inspirował też artystów – malarzy, wędrownych fotografów, twórców pocztówek. – Od dawna już chciałem stworzyć wystawę najpiękniejszych widoków, panoram, detali, opiewających zarówno właściwy Rybi Rynek jak i jego najbliższe okolice. To było serce Bydgoszczy, tutaj czuło się nieustannie miejski puls – mówi Tomasz Izajasz z Muzeum Kanału Bydgoskiego, pomysłodawca ekspozycji „100 lat temu na Rybim Rynku”.

Eksponaty gromadził przez lata: – To rzadkie pocztówki z epoki, które osiągają na internetowych aukcjach całkiem spore kwoty, są poszukiwane przez kolekcjonerów. Bywało więc, że do jakiegoś egzemplarza „podchodziłem” kilka razy, czekałem długo na najlepszą okazję… Myślę, że zebrany z różnych źródeł materiał ikonograficzny, modele statków, tworzona właśnie makieta Rybiego Rynku, mogą już oddać klimat tego fascynującego fragmentu Bydgoszczy – twierdzi kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego, zapraszając na wystawę, która pojawi się gościnnie pod pokładem zabytkowej barki „Lemara”, zacumowanej na Brdzie. Ekspozycję można będzie zwiedzać do 1 grudnia.

Wernisaż – piątek, 9 października, godz. 17.00, Muzeum Legend Szyperskich – Barka „Lemara” MCK w Bydgoszczy.
Wstęp wolny. (Maseczki ochronne – obowiązkowe)

Fotografie: Zbiory Muzeum Kanału Bydgoskiego w Bydgoszczy.