Katarzyna Tretyn-Zečević: „Nieskończoność”

wernisaż

26.03.2020 / Czwartek
Galeria Wspólna

Katarzyna Tretyn-Zečević – dr sztuk plastycznych w dziedzinie sztuki piękne. Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Adiunkt na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy w Katedrze Architektury Wnętrz. Poszukiwania indywidualnej drogi twórczej Tretyn-Zečević oscylują wokół eksperymentu warsztatowego. Przyszłość sztuki widzi w nowych technologiach, które czerpać jednak powinny z tradycji. Dlatego też jej warsztat twórczy opiera się przede wszystkim na tradycji haftu, a podstawowe instrumentarium stanowią igła i nić. Wyszywając, np. na płótnie (najczęściej wielkoformatowym), splata tradycję malarstwa, sztuki użytkowej i nauki. W 2015 rozpoczęła współpracę z Fundacją Aleksandra Jabłońskiego oraz Obserwatorium Astronomicznym w Piwnicach pod Toruniem. Efektem tego są projekty artystyczne powstałe na styku dwóch dziedzin: nauki i sztuki. W swojej twórczości Tretyn-Zečević porusza problem poszukiwania tożsamości przez współczesnego człowieka. Zastanawia się – kim jesteśmy i gdzie jesteśmy, skąd przychodzimy i dokąd zmierzamy. Przygląda się również językowi komunikacji oraz relacjom międzyludzkim. Opisuje świat poprzez obrazy, ścieżki dźwiękowe, obiekty artystyczne i instalacje oraz szuka w nich odpowiedzi na nurtujące ją pytania.

Wystawa czynna do 24 kwietnia.