PRZECZYTANI: Jerzy Jarniewicz i Grzegorz Jankowicz

spotkanie autorskie

29.03.2020 / Niedziela
kawiarnia Szpulka

Jerzy Jarniewicz (1958) – poeta, tłumacz, krytyk literacki. Wykładowca literatury angielskiej na Uniwersytecie Łódzkim, członek zespołu redakcyjnego „Literatury na Świecie”. Autor 12 książek krytycznoliterackich, m.in.: „Od pieśni do skowytu. Szkice o poetach amerykańskich”, „Heaney. Wiersze pod dotyk”, „Gościnność słowa. Szkice o przekładzie literackim”, „Podsłuchy i podglądy”, „All You Need Is Love. Sceny z życia kontrkultury” czy „Tłumacz między innymi. Szkice o przekładach, językach i literaturze”. Opublikował też 13 zbiorów wierszy, ostatnio „Puste noce”. Przekładał twórczość autorów takich jak James Joyce, Philip Roth, John Banville, Raymond Carver, Edmund White.

Grzegorz Jankowicz (1978) – filozof literatury, eseista, redaktor, krytyk i tłumacz. Dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada, juror Nagrody Conrada oraz Nagrody Literackiej Unii Europejskiej, redaktor działu kultura „Tygodnika Powszechnego”. Autor kilku książek o literaturze i filozofii, m.in. „Gombrowicz – loading. Esej o formie życia”, „Uchodźcy z ziemi Ulro. Eseje”, „Małe języki, wielkie literatury. Small Languages, Big Literature” (wraz z A. Manguelem) czy „Blizny. Eseje”. Współtwórca akcji społecznej „Lekcje czytania z…” oraz pomysłodawca działającej przy Krakowskim Biurze Festiwalowym Szkoły Czytania, w ramach której prowadzi warsztaty z dziećmi, młodzieżą, seniorami i osadzonymi w więzieniach.

fot. G. Jankowicza – Grażyna Makara (Tygodnik Powszechny); fot. J. Jarniewicza – Dominik Figiel