Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

10 urodziny Emceku

11 - 13 marca 2022 / Widzimy się w Emceku!

10 urodziny Emceku

10 urodziny Emceku

 

Jesteśmy już z Wami do dekady. Dokładnie 10 lat rozpoczęliśmy działalność jako Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy z główną siedzibą przy ul. Marcinkowskiego 12-14. Ale Emcek to coś więcej: to też Kino Orzeł, Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku, Galeria Wspólna i Barka Lemara. Czasy nie nastrajają do hucznego świętowania – w ramach urodzin zapraszamy Was więc do Kina na specjalne pokazy filmowe. Premierę będzie miał także nasz nowy spot, w którym rozwiążemy zagadkę einsteinowskiej energii we wzorze E=mc2.

W piątek, 11 marca w Kinie Orzeł obejrzeć będzie można naprawdę bydgoskie filmy: „Bydgoszcz od świtu do zmierzchu” oraz najnowszy film Marcina Sauter pt. „Miasto” oraz najnowsze filmowe propozycje.

W sobotę 12 marca zapraszamy do Orła na „Belfast”, „Córkę”, „Spencer” i „Psie pazury”. A przede wszystkim na premierowy pokaz filmu Jakuba Szymczaka pt. ”Ewolucja brzmienia fortepianu”. To dokument pokazujący historię tego niezwykłego instrumentu, a zarazem zwieńczenie naszego emcekowego cyklu pod tym samym tytułem, w którym zaprezentowaliśmy rozwój fortepianu na przestrzeni wieków z udziałem wybitnych pianistów.

W niedzielę 13 marca skupiamy się na problematyce praw człowieka i pokażemy animowany film dokumentalny „Przeżyć”, który stał się przebojem festiwalu w Sundance, gdzie zdobył Wielką Nagrodę Jury w Konkursie Międzynarodowym i porównywany jest do legendarnego „Walca z Baszirem”. To poruszająca historia nastolatka uciekającego z matką i rodzeństwem z ogarniętego wojną Afganistanu do Europy.

W niedzielnym repertuarze znajduje się także film „Sędziowie pod presją”. To opowieść o niepokornych sędziach, którzy stają w obronie Konstytucji oraz trójpodziału władzy. Jednym z nich jest sędzia Igor Tuleya, który wbrew naciskom wydaje wyroki niekorzystne dla rządzących. Po seansie zapraszamy na spotkanie z twórcami i bohaterami filmu.

A najmłodszych zapraszamy na Małe Animocje i film „Moja mama gorylica” na podstawie książki Fridy Nilsson pod tym samym tytułem.

Od piątku na ekranie Kina Orzeł przed wyświetlaniem filmów zobaczyć będzie można nasz nowy emcekowy spot przygotowany specjalnie na 10. urodziny naszej instytucji. To nasz mały manifest, który pokazuje jak myślimy o kulturze i co w niej jest najważniejsze.