Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

104. Rocznica Powrotu Bydgoszczy do Polski!

19 - 20 stycznia 2024 / Bydgoszcz

104. Rocznica Powrotu Bydgoszczy do Polski!
  1. Rocznica Powrotu Bydgoszczy do Polski!

Na wspólne obchody zapraszają: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła w Bydgoszczy, Muzeum Legend Szyperskich, Podwórko Tajemnic, Muzeum Kanału Bydgoskiego.

„Duch Przeszłości – Zwycięzca!”

Do świętowania 104 rocznicy „niepodległej Bydgoszczy” zapraszamy przywołaniem tytułu niezwykłego obrazu autorstwa Jerzego Rupniewskiego – „Duch Przeszłości – Zwycięzca”. W czymże tkwi niezwykłość? Artysta – mocno aktywny w latach międzywojennych, persona nad Brdą rozpoznawalna i szanowana – nie oddaje bowiem wiernie wypadków z roku 1920, ale na swoim płótnie umieszcza w centrum dumnego, uskrzydlonego husarza, symbolizującego owego triumfującego Ducha! Wątki twórczej biografii Jerzego Rupniewskiego, jego twórczość, będą główną linią narracyjną tegorocznych obchodów rocznicy odzyskania Bydgoszczy dla niepodległej Polski.

Ruszyły właśnie starania, aby Szlak TeH2O zakupił w roku 2024 obraz „Duch Przeszłości – Zwycięzca” dla Miasta Bydgoszczy!

Program:

19 stycznia 2024

12.00 – 18.00 – Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, Stary Rynek,
Akcja edukacyjno – memorialna: „Jerzy Rupniewski – Pracownia Artysty”.

Działania nawiążą do historycznej, twórczej „symbiozy” Artysty z Biblioteką, w której Rupniewski rezydował. W bibliotecznej „Strefie Kultury” odtworzony zostanie duch pracowni malarskiej, zobaczymy oryginalne i reprodukowane pocztówki projektu malarza, obrazy i szkice. Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła zaprasza do historycznego Foto – Punktu z bezpłatnymi wydrukami pamiątkowych zdjęć na miejscu!

W godzinach 12.00, 13.00, 14.00 istnieje możliwość grupowego zwiedzania bibliotecznych Zbiorów Specjalnych, gdzie na ścianach zachowano m.in. malowane przez Rupniewskiego freski (zapisy grup wraz z możliwością negocjacji dodatkowych terminów: 52 – 33-99-202. Przewodniczkami grup będą: p. Joanna Królicka-Nejman i p. Lucyna Gęsikowska)

16.00 – Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, Stary Rynek 22,
„Strefa Kultury”
 – „Styczniowa Lekcja Muzyki w Pracowni Artysty” – muzyczne spotkanie w stylu międzywojnia (wystąpi m.in. Szychta Wokalna „Niech to Szlak”).

Dopełnieniem akcji „Jerzy Rupniewski – Pracownia Artysty” jest również możność zwiedzania ponad stuletniej Introligatorni – Obiektu Szlaku TeH2O

Zapraszamy do Muzeum!

11.00 – Spichrze nad Brdą, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, ul. Grodzka 7-11,
Oprowadzanie tematyczne
po historycznej wystawie stałej „Od Starego Rynku do placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy” – Kamil Ściesiński

Podczas spotkania przybliżone zostaną ciekawostki historyczne, a także zaprezentowane eksponaty związane z powrotem Bydgoszczy do Macierzy w styczniu 1920 r. Zgodnie z tradycją podczas tego dnia goście będą mieli okazję skosztować okazyjnie wypiekanych słodkości – Bydgoskich Kluczyków, przygotowywanych przez Pałac Ostromecko (Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy).

17.00 – Gmach główny, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, ul. Gdańska 4,
Wykład „Bydgoskie patriotki”
wygłosi dr Anna Nadolska

Spotkanie ma na celu przybliżenie roli lokalnych patriotek w podtrzymaniu tożsamości narodowej rodaków w Bydgoszczy u progu powrotu miasta do Polski. Prelegentka nakreśli sylwetki najbardziej zaangażowanych w walkę z germanizacją bydgoszczanek, takich jak choćby Wincentyna Teskowa, Stefania Tuchołkowa, Maria Czarlińska czy Anna Piórek. Opowie także o udziale kobiet w przygotowaniu przełomowych dla miasta wydarzeń 20 i 22 stycznia 1920 r.

Tego dnia we wszystkich Obiektach Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O pojawią się darmowe pocztówki z reprodukcjami prac Jerzego Rupniewskiego oraz pamiątkowe świece zapachowe. Zachęcamy do poszukiwań!

20 stycznia 2024

10.00 – 13.00 – Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, Stary Rynek 22,

„Strefa Kultury” – akcja „Jerzy Rupniewski – Pracownia Artysty” – kontynuacja akcji

13.00 – Sala Konferencyjna Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego – ul. Gdańska 4,

Wykład na temat twórczości Artysty, a w szczególności obrazu „Duch Przeszłości – Zwycięzca” wygłosi dr Barbara Chojnacka. Szlak TeH2O zaprasza na pierwszy publiczny pokaz historycznego płótna autorstwa Jerzego Rupniewskiego!

18.00 – Muzeum Legend Szyperskich – Barka LEMARA (nabrzeże Brdy),

Tradycyjna potańcówka „pod ferdeką” w stylu międzywojnia z muzyką na żywo!
Gwiazda Wieczoru: FERAJNA BYDGOSKA

(wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek – kontakt: Adam Gajewski, 503 – 584 – 840)

21.00 – 22.00 – ul. Mostowa oraz okolice Starego Rynku,
Wędrowne, uliczne muzykowanie w nucie epoki Jerzego Rupniewskiego i niepodległej Bydgoszczy.

Elementy dodatkowe obchodów:

Postać i twórczość malarza Jerzego Rupniewskiego stanowić będą temat audycji multimedialnej tworzonej aktualnie w ramach cyklu „Archiwum B.” Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Ujęcia Bydgoszczy przeznaczone przez Jerzego Rupniewskiego na pocztówki w roku 2024 dołączą do ekspozycji prezentowanej na pokładzie barki „Lemara” (Muzeum Legend Szyperskich). Będą to m.in. depozyty Muzeum Kanału Bydgoskiego oraz „Podwórka Tajemnic”.

Zapraszamy!