Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

11. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMOCJE – PROGRAM

3-9 kwietnia 2022 / Kino Orzeł

11. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMOCJE – PROGRAM

11. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych – ANIMOCJE
COEXIST
3-9 kwietnia 2022
Kino Orzeł / Bydgoszcz

Zderzenia koegzystencji

Jak już pewnie większość z Was wie, Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMOCJE jest integralną częścią bydgoskiej Wiosny Festiwali, która w tym roku odbywa się pod hasłem „Każdy inny, wszystkie równe”. To nie przypadek, bowiem w bydgoskim Emceku, jeszcze bardziej niż zwykle, stawiamy na ludzi – na ich prawa, na wolność, na możliwość bycia sobą i życia ze sobą w zgodzie.

Co ciekawe, nasz zespół tuż po 10-tej edycji festiwalu ustalił, że hasło przewodnie tegorocznych ANIMOCJI brzmieć będzie COEXIST. Świat wyglądał wtedy nieco inaczej, może to więc niedoceniona podświadomość, a może siła naszej wiary w ludzi? Bo my od zawsze na nich stawiamy, na ich koegzystencję właśnie. Weźmy taką Barbarę na przykład. Ośmiornice są jednymi z najbardziej inteligentnych zwierząt na świecie, a zwierzęta każdemu z nas towarzyszą na co dzień. Są więc dla nas swoistą inspiracją. I słusznie, bo zwierzęta nie knują dla przyjemności, nie toczą wojen, nie spiskują. Zwierzęta działają instynktownie i choć każdego dnia walczą o przetrwanie, to jednak koegzystują. I właśnie na to współistnienie stawiamy w tym roku, czego odzwierciedlenie znajdziecie w naszym programie. Bo to nie jest tak, że myśmy sobie to hasło wymyślili dlatego, że jest ładne, zgrabne i silne (choć sami musicie przyznać, że jest :). My naprawdę wierzymy, że koegzystencja jest możliwa. I chcemy Wam to udowodnić dzięki animacji. Zarówno tej krótko-, jak i długometrażowej; tej lekkiej, zabarwionej humorem i tej poważniejszej, opisującej świat takim, jakim jest.

Tegoroczne ANIMOCJE będą więc pełne zderzeń związanych z ludzką seksualnością, starości z młodością, przyrody z człowiekiem, świata realnego z wyimaginowanym. Zderzeń międzyludzkich wreszcie, wśród których pojawią się te związane z rasą, religią, majątkiem czy poglądami. Tak, wiemy, brzmi to cokolwiek poważnie i – przyznajemy – miejscami takie będzie. Nie możemy się bowiem oprzeć wrażeniu, że w dużej mierze żarty się skończyły. Na szczęście nie wszystkie, więc nierzadko festiwalowe filmy ociekać będą humorem. A ten jest jak tlen – bez niego umrzemy i kropka. Czy i wy widzicie, że pojawił się w tym momencie kolejny wątek rzeczonej koegzystencji? I to nie jest tak, że my ją Wam tu próbujemy wcisnąć na siłę – nic z tych rzeczy. My naprawdę w nią wierzymy i chcemy, byście i Wy w nią uwierzyli. Co Wam szkodzi spróbować? A nuż się okaże, że taki „lajfstajl” pasuje Wam jak żaden inny… Barbarze pasuje.

Bądźcie, jak Barbara – koegzystujcie!

PROGRAM:

24.03., czwartek, klub Mózg

25.03., piątek, klub Mózg

03.04., niedziela, Kino Orzeł

04.04., poniedziałek

Kino Orzeł

ONLINE

05.04., wtorek

Kino Orzeł

06.04., środa

Kino Orzeł

Music Cafe Szpulka, MCK

07.04., czwartek

Kino Orzeł

Music Cafe Szpulka, MCK

Kino Orzeł

klub Mózg

08.04., piątek

Barka Lemara

Kino Orzeł

Młyny Rothera, sala Młyn II piętro

 • 20.30, wstęp bezpłatny – darmowe wejściówki do odbioru w kasie MCK oraz Młynach Rothera
  Low Voltage Dynamo + you.Guru
   – film found footage z muzyką na żywo

Music Cafe Szpulka, MCK

09.04., sobota

Barka Lemara

Kino Orzeł

Bilety:

 • Konkurs Filmów dla Dzieci i Młodzieży – 1 zł
 • Konkurs Międzynarodowy – 5 zł
 • filmy pełnometrażowe dla dzieci – 5 zł
 • filmy pełnometrażowe dla dorosłych – 10 zł
 • zestawy kuratorskie – 10 zł
 • karnet na cały festiwal – 70 zł (karnet nie obowiązuje na warsztaty)
 • warsztaty – 10 zł

Spot festiwalu dostępny TUTAJ.

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.animocje.com