Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

19. Millennium Docs Against Gravity 2022 – Bydgoski Aneks

13 - 22 maja 2022 / Kino Orzeł

19. Millennium Docs Against Gravity 2022 – Bydgoski Aneks

19. MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY_BYDGOSKI ANEKS 2022
Kino studyjne ORZEŁ w MCK
ul. Marcinkowskiego 12-14, Bydgoszcz

Bydgoski Aneks do największego w Polsce festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity wraca do tradycyjnego terminu majowego! Jak co roku, bydgoskich wielbicieli filmu dokumentalnego zapraszamy do kina studyjnego Orzeł w bydgoskim MCK-u w dniach od 13 do 22 maja na premierowe seanse najlepszych produkcji dokumentalnych z całego świata. Różnorodność tematyczna, unikatowe filmy, spotkania z ich twórcami doskonale wpisują się w tradycje bydgoskiego środowiska filmowego, odpowiadając jednocześnie na oczekiwania lokalnej publiczności.

Tegoroczne hasło festiwalu to „Rethink Everything”. Dwa lata pandemii i agresja Rosji na Ukrainę wymuszają nowe podejście do świata dookoła nas, do czego zachęcają filmy dokumentalne, które zostaną zaprezentowane w programie festiwalu. „Twórcy filmowi od lat ostrzegali przed Mordorem moskiewskim, czego, wydaje się, nie dostrzegli możni tego świata. Czy to znaczy, że kino straciło siłę przekonywania i nie jest traktowane tak poważnie jak kiedyś? Czy stało się już wyłącznie rozrywką? To nie jest prawdą. Wybitne dzieła filmowe są magnesem, przyciągają uwagę wszystkich i wpływają na opinię publiczną” – podkreśla dyrektor festiwalu Artur Liebhart. W obliczu aktualnych wydarzeń obecność ukraińskich lub opowiadających o Ukrainie filmów na festiwalu nabiera nowego, szczególnego znaczenia – pozwala na lepsze poznawanie kultury i historii naszych wschodnich sąsiadów i jest ważnym wyrazem solidarności z nimi. W tegorocznym programie znalazło się aż pięć takich filmów.

Także w tym roku MDAG zachowa po raz kolejny parytet – wszystkie prezentowane w programie filmy zostały wyreżyserowane równo przez 90 kobiet i 90 mężczyzn. W Konkursie Głównym przeważają twórczynie – najlepsze filmy dokumentalne stworzyło 8 reżyserek i 6 reżyserów. W składach jurorskich, w których zasiada 21 osób, znalazło się 12 kobiet i 9 mężczyzn. W bydgoskim jury zasiądą: adwokat Ewa Czerska, artystka wizualna Elżbieta Jabłońska oraz dokumentalista Krzysztof Nowicki.

W tym roku do międzynarodowego Konkursu Głównego zostało zakwalifikowanych 12 filmów, w tym aż trzy polskie. Będą one walczyły nie tylko o grand prix – Nagrodę Banku Millennium, ale także nagrody lokalne w pozostałych miastach festiwalowych: Bydgoszcz ART.DOC Award, Grand Prix Dolnego Śląska we Wrocławiu, Grand Prix Silesia Film w Katowicach, Grand Prix Miasta Gdyni oraz Nagrodę Wolności ufundowaną przez Miasto Poznań.

Festiwalowa publiczność po raz kolejny będzie miała okazję także do unikalnego spotkania z rodzimym kinem dokumentalnym. W Konkursie Polskim bierze udział osiem produkcji, które mają szansę na trzy nagrody – Nagrodę dla Najlepszego Polskiego Filmu, Nagrodę za Najlepszą Produkcję w Konkursie Polskim od studia postprodukcyjnego Smakjam oraz Nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych. Warto podkreślić również, że od tego roku Festiwal Millennium Docs Against Gravity został włączony przez Europejską Akademię Filmową w poczet „najważniejszych festiwali europejskich“ (Major European Festivals), co oznacza, że zyskuje możliwość kwalifikowania filmów do Europejskiej Nagrody Filmowej!

Jak co roku, w programie zagościło także kilka nowych sekcji. Zebrane w nich filmy dotyczą tematów i miejsc, które w ostatnim czasie szczególnie interesowały twórców i twórczynie kina dokumentalnego. Sekcja „Love Stories” poświęcona jest często nieoczywistym historiom miłosnym i pozwala zgłębić jedno z najważniejszych uczuć w ludzkim życiu. „Zanim dorośniesz” skupia się na młodych bohaterach i bohaterkach poszukujących swojej ścieżki. Z kolei „Oblicza Dalekiego Wschodu” skupiają się na sytuacji w Bangladeszu, Chinach, Mjanmie czy Wietnamie. Zastrzykiem wiedzy, który podsuwa pomysły na realne zmiany rzeczywistości, są filmy zebrane w sekcji „Nauka nas uratuje”. Tegoroczną sekcją awangardową są „Archiwa przyszłości”.

Bydgoski Aneks tradycyjnie poprzedzi Prolog przygotowany przez Stowarzyszenie Koloroffon pod hasłem „Między nami“, a odnoszący się bezpośrednio do problematyki budowania wzajemnych relacji. W programie Prologu prezentacja dwóch kultowych produkcji z ubiegłorocznej edycji festiwalu: „Bukoliki” Karola Pałki oraz „Filmu balkonowego” Pawła Łozińskiego – oba seanse w klubie Mózg w dniach 6 i 7 maja (wstęp wolny).

Bydgoski Aneks zakończy 22 maja o 19.00 w sali kinowo-widowiskowej MCK-u występ teatralnej grupy wymyWammy w widowisku pt. „IMPRO Dokumentalnie”.

Festiwal Millennium Docs Against Gravity 2022 odbędzie się w ośmiu miastach jednocześnie – Warszawie, Wrocławiu, Bydgoszczy, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Lublinie oraz po raz pierwszy w Łodzi. Od 24 maja do 5 czerwca potrwa część online na stronie mdag.pl.

Bilety oraz karnety na seanse Bydgoskiego Aneksu do kupienia na stronie mdag.pl oraz w kasie kina Orzeł. Wydarzenie współfinansowane ze środków Miasta Bydgoszczy oraz Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Organizator Bydgoskiego Aneksu: Fundacja ART-HOUSE, partnerzy: MCK Bydgoszcz, Stowarzyszenie Koloroffon.

 

PROGRAM FESTIWALU

piątek, 13 maja

godz. 17.00 – oficjalna inauguracja Bydgoskiego Aneksu – kino ORZEŁ/MCK

godz. 17.15Terytorium/ The Territory (konkurs), 86’

godz. 19.30Krowa/ Cow (konkurs), 94’

 

sobota, 14 maja

godz. 12.30 McCurry. W pogoni za kolorem/ McCurry: The Pursuit of Colour, 93’

godz. 14.30Rzeka/ River, 75’

godz. 16.30Dom z drzazg/ House Made of Splinters (konkurs), 88’

godz. 18.30Skál/ Skál (konkurs), 75’

godz. 20.30Nothing Compares/ Nothing Compares, 97’

 

niedziela, 15 maja

godz. 12.30Dziewczyny z kalendarza/ Calendar Girls, 85’

godz. 14.30Wulkan miłości/ Fire of Love (konkurs), 93’

godz. 17.00Pisklaki/ The Fledglings (konkurs), 80’

po seansie spotkanie z reżyserką, Lidią Dudą

godz. 20.00Nawalny/ Navalny, 98’

 

poniedziałek, 16 maja

godz. 16.00 Poznaliśmy się w wirtualnej rzeczywistości/ We Met in Virtual Reality (konkurs), 93’

godz. 18.00Lombard/ The Pawnshop (konkurs), 75’

po seansie spotkanie z producentką filmu, Anną Mazerant

godz. 20.30 Nic nie jest wieczne/ Nothing Lasts Forever, 87’

 

wtorek, 17 maja

godz. 16.00W mroku niepewności/ A Night of Knowing Nothing (konkurs), 97’

godz. 20.30Pamiętniki z Mjanmy/ Myanmar Diaries, 70’

 

środa, 18 maja

godz. 15.45Silent Love/ Silent Love, 73’

godz. 17.30Anioły z Sindżaru/ Angels of Sinjar (konkurs), 113’

po seansie spotkanie z reżyserką, Hanną Polak

godz. 20.30Młody Platon/ Young Plato, (konkurs), 102’

 

czwartek, 19 maja

godz. 15.00 Nieskończoność według Floriana/ Infinity According to Florian, 70’

godz. 16.30Babi Jar. Konteksty/ Babi Yar. Context (konkurs), 121’

godz. 19.30 – Gala wręczenia nagród/ogłoszenia werdyktu lokalnego jury

godz. 20.30Na ratunek/ The Rescue, 107‘

 

piątek, 20 maja

godz. 16.00W chowanego/ Hide and Seek, 85’

godz. 18.00Kiedyś byliśmy dzieciakami/ We Were Once Kids, 91’

godz. 20.30Nasza stara klasa/ My Old School, 104’

 

sobota, 21 maja

godz. 12.30Lombard/ The Pawnshop, 75’ (powtórka)

godz. 14.30Babi Jar. Konteksty/ Babi Yar. Context, 121’ (powtórka)

godz. 17.00Podwodne życie Jacques’a Cousteau/ Becoming Cousteau, 92’

godz. 19.30 Anioły z Sindżaru/ Angels of Sinjar (konkurs), 113’ (powtórka)

 

niedziela, 22 maja

godz. 13.00Krowa/ Cow, 94’ (powtórka)

godz. 15.00Lot/ Flight, 70’

godz. 17.00 Instagramowa rodzina/ Girl Gang, 96’

godz. 19.30 – zakończenie Bydgoskiego Aneksu 2022 –

spektakl teatru improwizowanego z Bydgoszczy pt.: “IMPRO dokumentalnie”

 

* Ceny biletów i karnetów:

bilet na pojedynczy seans – 12,- PLN;
karnet na 10 wybranych seansów – 100,- PLN;
karnet na cały festiwal – 160,- PLN

MDAG Bydgoszcz na Facebooku – TUTAJ.
Strona MDAG Bydgoszcz – TUTAJ.