Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Bydgoski reżyser Maciej Cuske z Orłem 2021 w kategorii dokument

Twórca odebrał wyróżnienie podczas gali Polskich Nagród Filmowych w Warszawie.

Bydgoski reżyser Maciej Cuske z Orłem 2021 w kategorii dokument

Bydgoski reżyser Maciej Cuske z Orłem 2021 w kategorii dokument

Maciej Cuske otrzymał Orła 2021 za film „Wieloryb z Lorino”. Jego film uznany został za najlepszy dokument. Twórca odebrał wyróżnienie podczas gali Polskich Nagród Filmowych w Warszawie.

Dokument doceniono już wcześniej m.in. na Festiwalu EnergaCamerimage i Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Film Cuske to opowieść o ludziach, którzy zamieszkują jedno z najbardziej niedostępnych i najtrudniejszych do życia miejsc na Ziemi – Półwysep Czukocki. Oddzielony wąską cieśniną od Alaski Półwysep, leży na północno-wschodnim krańcu Eurazji, nad Morzem Beringa i Czukockim. Obecnie mieszkają tu Rosjanie, Czukcze i Eskimosi. Film Macieja Cuske pokazuje, jak w zdegradowanym świecie, w świecie po upadłym systemie starożytna tradycja, w której polowanie na wieloryby jest koniecznym warunkiem przetrwania próbuje się odrodzić.

Maciej Cuske urodził się w Bydgoszczy, jest absolwentem Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie. Jest autorem m. in. takich obrazów jak „Kuracja”, „Cisza”, „Pod wiatr”, „Na niebie na ziemi”, „Katyń. 60 dni na planie, „Pamiętaj abyś dzień święty święcił”, „Daleko od miasta”, „ Wieloryb z Lorino”, a także współautorem filmu fabularnego „Stacja Warszawa”. Jest laureatem wielu nagród festiwalowych, m. in. w Győr, Paryżu, Cieszynie, Łagowie, Wrocławiu, Toruniu czy Krakowie.

Maciej Cuske wraz z Marcinem Sauterem prowadzą w Miejskim Centrum Kultury Bydgoską Kronikę Filmową. To miejsce, które skupia młodych filmowców i miłośników kinematografii. W BKF o filmie się rozmawia, filmy się ogląda i co najważniejsze – filmy się tworzy. Pod okiem tych dwóch doskonałych dokumentalistów powstało już ponad 80 obrazów pokazujących Bydgoszcz i region, tworząc tym samym oryginalną i niezwykłą kronikę miejsca i mieszkających tu ludzi.