Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Certa płynie do Bydgoszczy

Certa będzie nowym obiektem Szlaku TeH2O - sprawdź szczegóły!

Certa płynie do Bydgoszczy

Zabytkowy holownik „Certa” zakupiony przez Miasto dla Miejskiego Centrum Kultura jest już coraz bliżej swego nowego portu. Właśnie wpłynął na Noteć, aby niebawem zakończyć drugi etap zaplanowanej trasy. Zatrzyma się dopiero w Nakle, u wrót śluzy unieruchomionej aktualnie przez prace remontowe. Trzeci etap rejsu – w przygotowaniu. Kiedy zobaczymy holownik w Bydgoszczy? Są spore szanse, iż jeszcze przed zakończeniem Świątecznego Jarmarku! Certa zacumować ma w sąsiedztwie Barki Lemara.

O Cercie:

Historia tej jednostki zaczyna się w 1897 roku. Wtedy zwodowano w bydgoskiej stoczni holownik parowy Irmtraut. Po II wojnie światowej został odbudowany i zaczął pływać pod nazwą Czerwińsk. Po kolejnym remoncie w latach 50. stał się Certą – holownikiem z silnikiem Diesla. Holownik został też wykorzystany w jednym z odcinków „Czterech pancernych i psa”, pływał także dla Żeglugi Bydgoskiej.

Został zakupiony w Niemczech po zatopieniu w styczniu tego roku. Będzie nowym obiektem Szlaku TeH2O (Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O w Bydgoszczy).