Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

DRUMS FUSION 2022 – Wielkie święto rytmu w Bydgoszczy z UB40 i Patem Metheny!

27 maja - 2 czerwca 2022 / Bydgoszcz

DRUMS FUSION 2022 – Wielkie święto rytmu w Bydgoszczy z UB40 i Patem Metheny!

15. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Perkusyjnej
DRUMS FUSION
27 MAJA – 2 CZERWCA 2022

Wielkie święto rytmu – Drums Fusion w Bydgoszczy z UB40 i Patem Metheny!

Przed nami piętnasta edycja największego święta rytmu w Polsce. 27 maja w Bydgoszczy rusza 15. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Perkusyjnej DRUMS FUSION. Wystąpią prawdziwe gwiazdy, w tym legendarna grupa UB40 na Wyspie Młyńskiej, a w Operze Nova – Pat Metheny. Na Drums Fusion zagości także Jeff Ballard, ikona rytmicznego świata. A wisienką na torcie będzie bicie rekordu Polski w największej licznie osób grających na instrumentach perkusyjnych zrobionych z materiałów recyklingowych.

Perkusiści – podstawa każdej muzyki, jej niezbędny filar i rdzeń. Zazwyczaj tak mocno zintegrowani z muzyką, że często niewidoczni, stali się głównymi bohaterami Festiwalu – indywidualnymi, wyjątkowymi kreatorami muzycznych opowieści i przewodnikami po magicznym świecie rytmu.

Przed nami kolejna odsłona jedynego w Polsce festiwalu poświęconemu miłośnikom rytmu. W dniach 27 maja – 2 czerwca w Bydgoszczy zapraszamy na Międzynarodowy Festiwal Sztuki Perkusyjnej DRUMS FUSION.

Pierwszy dzień festiwalu (27 maja) to wielki plenerowy koncert na Wyspie Młyńskiej pod nazwą „RYTMY ŚWIATA”, którego główną gwiazdą będzie legendarny brytyjski skład UB40. Usłyszymy także Ruff Puff Soundsystem oraz Dubska. Całość wydarzenia będzie miała charakter wyjątkowy – dbając o ekologiczny aspekt naszego Festiwalu zadbaliśmy o przygotowanie tego wydarzenia w szczególny sposób.

Kolejnymi gwiazdami Festiwalu będą Joe Dyson młody amerykański perkusista, który wystąpi z legendą gitary Patem Metheny podczas koncertu PAT METHENY „SIDE-EYE” (2 czerwca w Operze Nova). Metheny jest prawdopodobnie jedynym jazzmanem o popularności dorównującej idolom pop-music, niekwestionowaną gwiazdą najważniejszych festiwali na całym świecie – jest wirtuozem gitary, kompozytorem i jedną z najbardziej znanych osobowości jazzu, ceniony i uwielbiany przez setki tysięcy fanów nie tylko tego gatunku muzyki. Stworzył własny, natychmiast rozpoznawalny styl o charakterystycznym brzmieniu i barwie.

W Bydgoszczy usłyszymy najnowsze wcielenie muzyka, czyli projekt Side-Eye, gdzie Metheny wystąpi u boku muzyków młodszego pokolenia: pianisty Jamesa Franciesa oraz rewelacyjnego perkusisty Joe Dysona. Koncert Pata Metheny’ego poprowadzi Marcin Kydryński.

Do Bydgoszczy przyjedzie także Jeff Ballard, ikona rytmicznego świata, amerykański perkusista, wieloletni współpracownik Raya Charlesa (z którym wyruszył w trasę w wieku 25 lat), Chicka Corei, Pata Metheny’ego, Joshui Redmana, Kurta Rosenwinkela i Brada Mehldaua. Wśród byłych i obecnych współpracowników Jeffa podczas sesji nagraniowych i tras koncertowych można by wyliczyć wszystkich najważniejszych współczesnych jazzmanów. Obecnie kontynuuje swoją działalność z Brad Mehldau Trio, jako współlider kolektywu FLY oraz z własnymi grupami The Jeff Ballard Trio i Jeff Ballard Fairgrounds. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród muzycznych, m.in. NPR Music Jazz Critics Poll (najlepszy debiutancki album, 2014) czy Echo Jazz Awards 2015 (Najlepszy Instrumentalista /International Drums/Percussion). Masterclass Jeffa Ballarda odbędzie się 31 czerwca w Akademii Muzycznej (ul. Gdańska 20, obowiązują zapisy) o godz. 17.00, a koncert wirtuoza odbędzie się z kolei w Miejskim Centrum Kultury 1 czerwca o godz. 19.00.

Jak zawsze na Drums Fusion jest miejsce na Międzynarodowe Forum Perkusyjne z Bydgoską Szkołą Perkusji. Na dziedzińcu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy odbędą się warsztaty perkusyjne, masterclass oraz koncert z udziałem polskich perkusistów.

W programie tegorocznego festiwalu także pokazy sprzętu i instrumentów perkusyjnych (Drums Fusion Open Day, 30 maja, MCK) oraz koncert „Rytm rapu”, którego program przygotował bydgoski raper BISZ. W ramach Offbeat vol. 2 wystąpią Igor Boxx, Beats Family, Tropical Soldiers in Paradise i inni (31 maja godz. 18.00, MCK).

Jak co roku poświęcimy sporo uwagi aspektom społecznym, które obok muzyki są dla nas podstawą festiwalowego działania, w tym ekologii i integracji. Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem Festiwalu, w całej Polsce odbywają się warsztaty z budowanie instrumentów perkusyjnych i recyklingu – wszystko po to, aby wspólnymi siłami 28 maja na Starym Rynku w Bydgoszczy podjąć próbę pobicia kolejnego w historii Drums Fusion rekordu – tym razem będzie to Rekord Polski w kategorii „Największej liczby osób grających na instrumentach z recyklingu”. Przyjdźcie na Stary Rynek już o 14.00 – jeśli nie macie swoich instrumentów, będziecie mogli zrobić je na miejscu.
To będzie jedyny taki rekord – Rekord w Rytmie Miasta!

PROGRAM

27 maja 2022 / Wyspa Młyńska, wstęp wolny
RYTMY ŚWIATA

16.00 – Afrodance
16.30 – Ruff Puff Soundsystem
19.30 – Dubska
21.30 – UB40 feat. Ali Campbell

Music Cafe Szpulka, wstęp wolny
23.00 — Ruff Puff B-Day Bash (Rytmy Świata Afterparty) 

28 maja 2022 / Stary Rynek, wstęp wolny

13.00 – EcoBEAT DAY / Czysta Bydgoszcz
15.00 – Koncert Dziecięcej Orkiestry Recyklingowej + studenci Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy
16.00 – Próba bicia rekordu Polski w kategorii „Największa ilość osób grających na instrumentach z recyklingu”
16.15 –  Koncert BIG BIKE ORCHESTRA

29 maja 2022 / WiMBP w Bydgoszczy, wstęp wolny

16.00 – Międzynarodowe Forum Perkusyjne & Bydgoska Szkoła Perkusji

30 maja 2022 / MCK w Bydgoszczy / Kino Orzeł

16.00 – DRUMS FUSION OPEN DAY (warsztaty, pokazy, spotkania)
19.00 – „Sound of Metal” – pokaz filmu (bilety: 10 zł)

31 maja / Akademia Muzyczna w Bydgoszczy, (obowiązują zapisy)

17.00 – Jeff Ballard Masterclass

31 maja / MCK w Bydgoszczy, wstęp wolny

18.00 – RYTM RAPU- OFFBEAT VOL. 2

1 czerwca / MCK w Bydgoszczy, bilety: 60 zł

19.00 – Chick Corea – Past & Futures / Jeff Ballard & Felix Jazz Orchestra pod dyrekcją Michała Szlempo
(po koncercie JAM SESSION w Music Cafe Szpulka)

2 czerwca / Opera Nova

19.00 – Pat Metheny „SIDE-EYE” (SIESTA W DRODZE) with Joe Dyson

 

Spot festiwalu dostępny TUTAJ.

Więcej informacji na stronie DRUMS FUSION.