Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Emcek Bez Barier – kącik wyciszenia dla dzieci już dostępny!

Zachęcamy do korzystania z tej przyjemnej i bezpiecznej przestrzeni - sprawdź szczegóły!

Emcek Bez Barier – kącik wyciszenia dla dzieci już dostępny!

Emcek Bez Barier – kącik wyciszenia dla dzieci już dostępny!

Realizując kolejny etap działań na rzecz poprawy dostępności przestrzeni i wydarzeń Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy udało nam się stworzyć kącik wyciszenia dla dzieci ze szczególnymi potrzebami.

Kącik wyciszenia to wyznaczone miejsce, w którym dziecko znajdzie różne pomoce, przybory i zabawki, które pomogą mu się odstresować, wyregulować napięcie i odpocząć w sytuacji przebodźcowania, bądź w innym trudnym momencie powodującym lęk, utratę poczucia bezpieczeństwa czy dyskomfort.

Emcekowy kącik wyciszenia stanowi bezpieczną strefę, która wyposażona jest m.in. w wygodną kanapę i fotele, miękkie poduszki, maskotki, worki sako, sensoryczną matę ortopedyczną, klocki sensoryczne i progesty. Kącik znajduje się na poziomie -1, w pomieszczeniu numer 7 w siedzibie głównej MCK przy ul. Marcinkowskiego 12. Przestrzeń jest wyciszona, ściany są pomalowane na jasne, stonowane kolory, które mają na celu uniknięcie przestymulowania zmysłu wzroku i słuchu. Różne pomoce, zabawki edukacyjne i sensoryczne umożliwiają rozwijanie zmysłów i niwelowanie zaburzeń integracji sensorycznej.

Zachęcamy do korzystania z tej przyjemnej i bezpiecznej przestrzeni.

Działania w ramach projektu „Poprawa i rozwinięcie dostępu do wydarzeń i budynków Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy dla osób ze szczególnymi potrzebami” będą realizowane dzięki dotacji, która została przyznana instytucji przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z programu „Kultura bez barier”. Całkowita wysokość grantu to 175 310 zł. Projekt będzie realizowany od listopada 2022 do czerwca 2023 r.