Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Ewolucja brzmienia fortepianu na KULTUREO.PL

Nowy projekt muzyczny MCK startuje już 4 lutego.

Ewolucja brzmienia fortepianu na KULTUREO.PL

Ewolucja brzmienia fortepianu na KULTUREO.PL

Historia fortepianu, przemiany, jakie przeszedł na przestrzeni lat ten najważniejszy chyba instrument muzyczny, a także jego ogromne możliwości brzmieniowe i interpretacyjne są tematem nowego projektu Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy pn. Ewolucja brzemienia fortepianu. Cykl w całości dostępny będzie na platformie VOD -KULTUREO.PL. Już w piątek 28 stycznia zapraszamy do obejrzenia trailera – pierwszy odcinek 4 lutego.

Projekt „Ewolucja brzmienia fortepianu” to cztery odcinki, w których zaprezentujemy cztery różne fortepiany. Wirtuozi wykonywać będą na nich utwory w większości skomponowane w tej samej epoce, w której dany instrument został zbudowany. Wszystko po to, aby zaprezentować jak największe możliwości każdego z fortepianów.

Bohaterami są trzy instrumenty z Kolekcji Zabytkowych Fortepianów im. A. Szwalbego w Ostromecku: fortepian Marty’ego, słynny instrument Zygmunta Noskowskiego, czyli fortepian marki Krall & Seidler, a także fortepian stołowy Jacoba Wiszniewskiego. Czwarty instrument to najdłuższy obecnie fortepian na świecie renomowanej włoskiej firmy Fazioli.

Trailer tego niezwykłego projektu filmowo-muzycznego obejrzycie na KULTUREO.PL już 28 stycznia. Pierwszy odcinek zaprezentujemy na platformie 4 lutego. Na stołowym fortepianie Jacoba Wiszniewskiego zagra Justyna Kreft. W repertuarze znajdą się kompozycje Franciszka Lessela, Karola Sołtyka, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego i Franciszka Schuberta.

Fortepian Wiszniewskiego to kolejny odrestaurowany instrument w ostromeckiej kolekcji, którego renowacją zajął się mistrz Andrzej Włodarczyk z Pracowni Pianin i Fortepianów w Słupnie.

Ten instrument to unikat – w Polsce, oprócz „Fortepianarium” w Zabrzu, nie znajdziemy zdatnego do gry fortepianu stołowego. W swojej kolekcji nie posiada takiego instrumentu nawet Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Odrestaurowanie tego instrumentu pozwoli zapoznać się z nieczęsto spotykanym brzmieniem fortepianu stołowego z połowy XIX wieku.

Sam instrument jest niezwykle ważny w kontekście lokalnej spuścizny kulturowej. J. B. Wiszniewski był bowiem bydgoszczaninem – do 1821 roku prowadził w mieście wytwórnię fortepianów; w późniejszych latach przeniósł swój zakład do Gdańska. Był także jedynym polskim producentem, który zajmował się wytwarzaniem fortepianów stołowych w XIX wieku.

W kolejnych odcinkach wystąpią: Aleksandra Bobrowska (zagra na fortepianie Krall & Seidler, Maria Gabryś (fortepian Marty-ego) oraz Adam Kośmieja (Fazioli).

W ramach projektu „Ewolucja brzmienia fortepianu” powstaje również film o tym samym tytule. Reżyserem jest Jakub Szymczak, scenariusz przygotował Marcin Karnowski, a produkcją zajmuje się Marek Maciejewski. Zdjęcia do tego obrazu kręcone były m.in. we Włoszech w fabryce fortepianów Fazioli.

Premiera filmu będzie miała miejsce wiosną tego roku, a finałem produkcji stanie się także dwupłytowy album z czterema koncertami zrealizowanymi w ramach projektu.

 

Ewolucja brzmienia fortepianu – dostępne darmowo (po zalogowaniu) na platformie KULTUREO.PL

4 lutego 2022 – Justyna Kreft – Fortepian stołowy Jakoba Wiszniewskiego (prod. Ok. 1855-1860)

11lutego 2022 listopada – Aleksandra Bobrowska – Fortepian Krall & Seidler (prod. 1890)

18 lutego 2022 – Maria Gabryś – Heyke – Fortepian Johann Friedrich Marty (prod ok. 1810-1820)

25 lutego 2022 – Adam Kośmieja – Fortepian Fazioli (współczesny)

14 marca 2022 – premiera filmu „Ewolucja brzmienia fortepianu”. Reżyseria Jakub Szymczak.

 

Zapraszamy do obejrzenia trailera nowego projektu MCK – TUTAJ.