Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Film MARCINA SAUTERA pt. „MIASTO” – najbardziej bydgoski film od lat

Premiera filmu 23 czerwca w Kinie Orzeł

Film MARCINA SAUTERA pt. „MIASTO” – najbardziej bydgoski film od lat

KINO ŚWIAT oraz POKROMSKI STUDIO przedstawiają film MARCINA SAUTERA pt. „MIASTO” – najbardziej bydgoski film od lat

Czarny kryminał w Mieście z pogranicza jawy i snu, w którym nic nie jest takie jak początkowo się wydaje. Już od 25 czerwca na ekranie kina studyjnego ORZEŁ oraz ekranach kin w całej Polsce – Bartłomiej Topa, Karolina Gruszka, Mirosław Kropielnicki i Robert Więckiewicz w wyczekiwanym fabularnym debiucie Marcina Sautera – „Miasto”.

Inżynier, miłośnik twórczości Chandlera, Marek Pełka (Bartłomiej Topa) wyjeżdża wraz z synem na zjazd literatów, gdzie ma zaprezentować swoje najnowsze opowiadanie. Dla chłopca nie są to wymarzone wakacje, ale dobra okazja by spędzić trochę czasu z nieobecnym często ojcem. Wspólna podróż zawiedzie ich dużo głębiej, kiedy podczas deszczowej nocy ojciec zacznie czytać na dobranoc swoją najnowszą powieść. Zanurzeni w sennym Mieście rodem z czarnego kryminału, podążą tropem detektywa i tajemnicy, której nikt przed nim nie potrafił rozwikłać.

W roli głównej zobaczymy znakomitego Bartłomieja Topę, a na ekranie partnerują mu m. in. Karolina Gruszka, Robert Więckiewicz, Mirosław Kropielnicki, Grzegorz Warchoł, Zdzisław Wardejn, debiutujący na wielkim ekranie Piotrek Nawrocki oraz Stanisław Tym, a także jedyna w swoim rodzaju, zjawiskowa Bydgoszcz. Na uważnych widzów czeka również wiele obsadowych niespodzianek w rolach epizodycznych.

Marcin Sauter nieraz w swojej twórczości dokumentalnej przedstawiał nam realny świat w fantazyjnym, niemal baśniowym ujęciu. Teraz proponuje iście oniryczną podróż, w której fikcja rodem z czarnego kryminału i proza rzeczywistości zdają się być awersem i rewersem tej samej monety. Reżyser serwując jedyne w swoim rodzaju kino drogi, nie daje widzom łatwych odpowiedzi, a zaprasza do wspólnej refleksji. Znakomite, analogowe zdjęcia Piotra Rosołowskiego łączą estetykę neonoir z perłami kina czasów polskiej szkoły filmowej. Całość przenosi nas w świat metafory i emocjonalnej gry, której nie powstydził by się sam David Lynch.

Zdjęcia do produkcji w całości zrealizowano w plenerach Bydgoszczy oraz na terenie Kujaw i Pomorza na przełomie lat 2019/2020. Wiele ze znanych mieszkańcom plenerów oraz wnętrz, specjalnie na potrzeby filmu uzyskało wyjątkowy wygląd. W epizodach pojawiło się także kilkudziesięciu bydgoskich statystów jak również rozpoznawalnych w mieście przedstawicieli środowisk kultury. Realizacja produkcji nie byłaby możliwa, gdyby nie zaangażowanie finansowe Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, Miasta Bydgoszczy oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Ponadto bardzo wiele bydgoskich instytucji i życzliwych mieszkańców pomogło w powstaniu tego wyjątkowego filmu.

Zwiastun filmu dostępny TUTAJ.

W rolach głównych:

BARTŁOMIEJ TOPA, KAROLINA GRUSZKA, MIROSŁAW KROPIELNICKI, ROBERT WIĘCKIEWICZ, GRZEGORZ WARCHOŁ, ARTUR KRAJEWSKI, PIOTR NAWROCKI, STANISŁAW TYM, ZDZISŁAW WARDEJN

montaż: AGNIESZKA GLIŃSKA psm

dźwięk: MARCIN LENARCZYK

dźwięk na planie: JAROSŁAW SADOWSKI

charakteryzacja: WALDEMAR POKROMSKI, BEATA RÓŁKOWSKA

kostiumy: ANNA ENGLERT

scenografia: MAJA ZALESKA

muzyka: JERZY ROGIEWICZ

zdjęcia: PIOTR ROSOŁOWSKI psc

drugi reżyser: IGOR LESAGE

kierownictwo produkcji: MAGDALENA KĄKOL

film współfinansowany przez:

POLSKI INSTYTUT SZTUKI FILMOWEJ, MIASTO BYDGOSZCZ,

URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO

koproducenci:

MIEJSKIE CENTRUM KULTURY W BYDGOSZCZY, MAREK ŻYDOWICZ, FUNDACJA TUMULT

 

producent: MIKOŁAJ POKROMSKI

scenariusz i reżyseria: MARCIN SAUTER