Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Film „Miasto” w reżyserii Marcina Sautera – kilka słów o projekcie

projekt filmowy

Film „Miasto” w reżyserii Marcina Sautera – kilka słów o projekcie

19 września 2019 roku padł pierwszy klaps na planie filmu fabularnego “MIASTO” wg scenariusza i w reżyserii Marcina Sautera – utytułowanego, bydgoskiego twórcy filmowego. To moment w historii bydgoskiej kultury filmowej szczególny – w roku 2019 minęło dokładnie 50 lat od premiery jedynego w historii filmu fabularnego o tematyce stricte bydgoskiej – filmu „Sąsiedzi“ (1969, reż. Aleksander Ścibor-Rylski). Zdjęcia do filmu “MIASTO” potrwają  jeszcze do połowy marca 2020 br.

Film „MIASTO“ to produkcja, w której Bydgoszcz występuje nie tylko jako tło scenograficzne ale jako wręcz drugoplanowy „bohater“ filmowej opowieści, łączącej konwencję kina obyczajowego z kryminałem w stylu noir.

Role główne grają: Bartłomiej Topa, Karolina Gruszka oraz bydgoszczanin, Piotr Nawrocki.

W rolach drugoplanowych pojawiają się m. in.: Robert Więckiewicz, Mirosław Kropielnicki, Grzegorz Warchoł, Zdzisław Wardejn, Stanisław Tym oraz Artur Krajewski. Autorem zdjęć jest Piotr Rosołowski (“Królik po berlińsku”, “Książe i dybuk”), twórcą muzyki Jerzy Rogiewicz, za scenografię odpowiada Maja Zalewska, a za kostiumy Anna Englert. Montować film będzie Agnieszka Glińska (“11 minut”, “Atak paniki”, “Komunia”)

Film produkuje POKROMSKI Studio (producent m. in. “Marie Curie Skłodowska”). Produkcja otrzymała dotację z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy jest głównym koproducentem filmu.

Od września 2019 roku odbyło się łącznie dotąd 35 dni zdjęciowych, dzięki czemu zrealizowano 95% scenariusza (przewidziano jeszcze 3 dni dokrętek). Wszystkie zdjęcia miały miejsce na terenie Bydgoszczy i okolic, przy czym do najważniejszych wykorzystanych do tej pory obiektów zdjęciowych należą: skrzyżowanie ulic Ugory/Podgórna/Orla/Na Wzgórze Dąbrowskiego, budynek byłej dyrekcji PKP przy ul. Dworcowej 63, kamienica przy ul. Gdańskiej 79, przystań przy ul. Tamka 2, plenery wokół Placu Wolności, przy ul. Drukarskiej i ul. Wojska Polskiego oraz Port Lotniczy im. Ignacego Jana Paderewskiego. W ostatniej transzy zdjęć zrealizowano m. in. sceny w podwórku kamienicy przy ul. Focha 2, w dawnym kinie Pomorzanin oraz w specjalnie na potrzeby filmu zaaranżowanej knajpie na parterze kamienicy przy ul. Dworcowej 19 (róg Dworcowej i Warmińskiego). W wymienionych scenach licznie statystowali mieszkańcy Bydgoszczy, a wśród statystów, którzy wystąpili w scenie nagrywanej w nocy z 6 na 7 lutego br. udział wzięli także: prezydent miasta, Rafał Bruski, wiceprezydent Iwona Waszkiewicz oraz dyrektorka MCK, Marzena Matowska.

Zgodnie z założeniami artystycznymi twórców, film realizowany jest na zapewnionej przez Fundację TUMULT kamerze ARRI SR3, na kolorowej taśmie celuloidowej Super 16 mm (Fundacja TUMULT jest jednym z lokalnych partnerów wspierających produkcję filmu). Na potrzeby wybranych scen ze względu na bardzo niski klucz oświetleniowy lub konieczność dużej mobilności operatora zastosowano także kamerę cyfrową Black Magic Pocket 4K. W celu wywołania i skanowania negatywu Producent współpracuje z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie.

Po zakończeniu ostatniego etapu zdjęć rozpocznie się tzw. proces postprodukcji filmu (montaż obrazu i dźwięku), a premiera ukończonego filmu w kinach w całym kraju przewidziana jest na późną jesień roku 2020 lub wczesną wiosnę roku 2021 (dystrybutorem filmu jest KINOŚWIAT – w obecnej chwili największy dystrybutor kinowy w Polsce).