Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Film „Zostało nam słońce” zwycięzcą bydgoskiej odsłony festiwalu Millennium Docs Against Gravity

Film „Zostało nam słońce” zwycięzcą bydgoskiej odsłony festiwalu Millennium Docs Against Gravity

Film „Zostało nam słońce” zwycięzcą bydgoskiej odsłony festiwalu Millennium Docs Against Gravity

Jury Bydgoskiego Aneksu 18. Millennium Docs Against Gravity Film Festival w składzie Magdalena Rucińska, Marek Noniewicz, Janusz Mazur zadecydowało, że Grand Prix trafia do rąk Arami Ullóna, autora filmu „Zostało nam słońce”. Nagroda bydgoskiej publiczności trafiła z kolei do Camilli Nielsson za film „Prezydent”, a honorowe wyróżnienie Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy dla najlepszej produkcji dotykającej problematyki praw człowieka otrzymał Jonas Poher Rasmussen za film „Przeżyć”.

W uzasadnieniu nagrody Grand Prix czytamy:

„Świadomość własnej tożsamości i potrzeba zachowania pamięci o tradycji, która za chwilę na naszych oczach zniknie, tworzą obraz bohatera filmu „Zostało nam Słońce”. Film opowiada kameralną historię Indianina z plemienia Ayoero, który wraz z współplemieńcami żyje na marginesie cywilizacji w warunkach niemal urągających godności. Żyjąc w skrajnym ubóstwie jest przy tym pełen godności, świadomy własnej sytuacji w pełni ją akceptuje.

Z pozoru pogodny tęskni za lasem, naturalnym środowiskiem plemienia, tej tęsknocie potrafi zachować jednak pogodę ducha. Może dlatego, że w zderzeniu z cywilizacją nie zatracił świadomości, kim jest. Ta świadomość określa jego byt i nakazuje zachować pamięć o tradycjach plemienia, które zapisuje dysponując prymitywnym magnetofonem. Twórcy filmu nie kreują bohatera, jedynie towarzyszą mu dyskretnie z kamerą, oddając głos jako przedstawicielowi ginącej cywilizacji, po której ślad zostanie tylko w filmie. Filmowany w prosty sposób nie próbuje wizualnością zawłaszczyć historii, nie stara się nas uwieść estetyzując obraz tragedii. I może dlatego film wydaje się tak ważny i tak inny od pozostałych prezentowanych na festiwalu filmów, które w wielu wypadkach przywołują wydarzania znane wszystkim z doniesień medialnych”.

Honorowe wyróżnienie Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy dla najlepszej produkcji dotykającej problematyki praw człowieka – Jonas Poher Rasmussen za film „PRZEŻYĆ”.

Uzasadnienie:

Główny bohater filmu – Afgańczyk – nastoletni Amin wraz ze swoją rodziną nadaje w tym filmie wszystkim bezimiennym uchodźcom, również tym gnębionym i prześladowanym dzisiaj na granicy z Polską, człowieczeństwo, przypominając, że ich prawa są naszym obowiązkiem.