Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Fortepian legendarnej firmy Sponnagel wzbogacił kolekcję Salonu Sommerfelda w Ostromecku

Fortepian legendarnej firmy Sponnagel wzbogacił kolekcję Salonu Sommerfelda w Ostromecku

W Pałacu Nowym w Ostromecku powstał „Skład Sommefelda”,w którym oglądać można zabytkowe instrumenty produkowane przed laty w bydgoskich i innych polskich fabrykach. Ostatnim nabytkiem kolekcji jest bogato zdobione pianino firmy Sponnagel.

Nowa przestrzeń w Pałacu Nowym nie bez powodu nosi imię Bruna Sommerfelda. To jedna z ważniejszych postaci w historii bydgoskiej produkcji instrumentów. W latach 1905 -1939 Sommerfeld prowadził tu fabrykę i skład fortepianów. Należał do Zrzeszenia Przemysłu i Handlu Muzycznego oraz Związku Fabrykantów w Bydgoszczy. Większą produkcję rozpoczął po 1920 roku, a dekadę później oddziały jego firmy funkcjonowały już w Poznaniu, Warszawie, Katowicach, Krakowie i Gdańsku. Jego pianina dziecięce, tzw. Baby Grand zawojowały świat – eksportował je do m.in. Anglii, Holandii, Francji, Argentyny, Palestyny i na Cejlon.

Teraz spuściznę po bydgoskich fabrykantach oglądać można w Pałacu Nowym – w jednej z sal na pierwszym piętrze powstał „Skład Sommerfelda”. Oprócz pianin wytworzonych w jego fabryce, znajdują się tam m.in. fortepian skrzydłowy Wiszniewskiego z połowy XIX wieku, a także pianina innych bydgoskich producentów – Wilhelma Jehnego czy Kazimierza Chamskiego.

Oprócz instrumentów powstałych w Bydgoszczy, w Składzie Sommerfelda oglądać można inne cenne pianina i fortepiany wyprodukowane w pierwszej połowie XX wieku. To m.in. secesyjne pianino firmy Fibiger z Kalisza czy bogato zdobione pianino legnickiej firmy Sponnagel.

Ale Skład Sommerfelda to nie tylko instrumenty klawiszowe – są tutaj także m.in. instrumenty dęte blaszane, w tym puzon i saksofon tenorowy wyprodukowane w Bydgoszczy.

Wielką ozdobą Salonu Sommerfelda będą także akordeony wyprodukowane w latach 50-tych w Bydgoskiej Fabryce Akordeonów, które niebawem trafić mają do Pałacu Nowego w Ostromecku. Wspomniana fabryka działała w mieście w latach 1953-1972 i wypuściła na rynek 230 tys. instrumentów takich marek jak Echo, Orlik, Carmen czy Kujawiak. Wśród instrumentów będzie także biały kruk – akordeon Mazur z numerem fabrycznym 0001.