Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Fortepian Tomkisona w ostromeckiej kolekcji

Fortepian Tomkisona w ostromeckiej kolekcji

Kolekcja Zabytkowych Fortepianów im. Andrzeja Szwalbego w Ostromecku wzbogaciła się o kolejny wyjątkowy instrument. To fortepian pionowy z początku XIX wieku renomowanej brytyjskiej firmy Tomkison.

Tomkison z ostromeckiej kolekcji to niezwykle rzadki instrument wyprodukowany na początku XIX wieku w Anglii. Fortepian stołowy o pionowym układzie strun wykonany jest z drewna mahoniowego. Frontową część instrumentu zasłaniającą struny stanowi bogato zdobiona tkanina haftowana kwiatowym motywem dzikiej róży. Nad klawiaturą znajduje się intarsja prawdopodobnie wykonana z drewna różanego.

Mimo, że fortepiany angielskiej firmy Tomkison nie były tak sławne jak np. fortepiany marki Broadwood, to właśnie instrumenty Tomkisona były oceniane wyżej jeśli chodzi o jakość brzmienia.

Ostromecka Kolekcja Zabytkowych Fortepianów to jedna z największych i najbogatszych kolekcji zabytkowych instrumentów w Polsce, obok Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku czy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Obecnie liczy ponad 50 fortepianów i instrumentów pokrewnych.

Co więcej, te niezwykłe instrumenty, niektóre w pełni sprawne oglądać można w wyjątkowej przestrzeni. Kolekcja mieści się w Pałacu Mostowskich, zwanym także Barokowym lub Starym, w Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku pod Bydgoszczą. Ten piękny, zabytkowy budynek dobrze komponuje się z muzyczną ekspozycją.

Znajdziemy tam prawie wszystkie formy fortepianów z XIX i 1. połowy XX wieku: skrzydłowe, stołowe (w tym malutki buduarowy), pionowe – pianina oraz formy mieszane, czyli hybrydy, a w ich wnętrzach – niemal wszystkie typy mechaniki, rejestrów brzmieniowych, zdobień.