Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

HEJNAŁ: SIŁA OD ZARAZ!

antywirusowa akcja społeczna

HEJNAŁ: SIŁA OD ZARAZ!

W tych trudnych czasach, kultura może być kojącym balsamem dla duszy. Dlatego ruszyliśmy z antywirusową akcją Pracowni Dziedzictwa Lokalnego Miejskiego Centrum Kultury oraz Orkiestry Muzyków Bydgoskich „EMBAND”. Ku pokrzepieniu serc będziemy grać Hejnał Bydgoski w różnych częściach naszego miasta.

Chociaż Hejnał Bydgoski skomponowany przez Konrada Pałubickiego liczy sobie niewiele ponad 70 lat, ma teraz szansę stanąć obok starszego brata z Krakowa i sprawdzić się w prawdziwym boju – w boju z koronawirusem.

Hejnały od zawsze miały pokrzepiać, przywracać siły obrońcom miast i ich mieszkańcom. A idea „trębacza podtrzymującego ducha miasta” jest toposem, czytelnym elementem kulturowego dziedzictwa Europy.

Do współpracy w pierwszej kolejności zaprosiliśmy Ewę Barbarę Makulę – ducha sprawczego Orkiestry Muzyków Bydgoskich „Emband”. Zespół właśnie przygotowuje się do świętowania jubileuszu 25 lat istnienia, ale pandemia spowodowała, że planowany w Filharmonii Pomorskiej koncert prawdopodobnie się nie odbędzie. Ale można świętować inaczej – dyrygentka „oddaje” miastu objętemu czerwoną strefą swoich trębaczy.

Muzycy orkiestry „Emband” grać będą Hejnał Bydgoski w nieoczekiwanych miejscach. Wszystkie wykonania będą rejestrowane i zobaczyć je będzie można online. Trębacze staną na wieżach, placach, zwykłych ulicach, dachach, pomiędzy blokowiskami, w cieni szpitali.

Po raz pierwszy dźwięk Hejnału Bydgoskiego w ramach naszej akcji popłynął ze szczytu Wieży Ciśnień – został zagrany na cztery strony świata przez trębacza Stanisława Karczewskiego. Dobrze znaną bydgoszczanom melodię usłyszeć można było także ze szczytu Bazyliki pw. św. Wincentego a Paulo, a także z balkonów mrówkowców na Bartodziejach nad Balatonem oraz na zbiegu ulic Królowej Jadwigi i Dworcowej. Hejnał odegrany został także na Barce Lemara.

Relacje z akcji „Hejnał: Siła od zaraz” ukazywać się będą m.in. w mediach społecznościowych Miejskiego Centrum Kultury (fanpage na Facebooku MCK oraz fanpage Barki Lemara).

Akcję może wesprzeć każdy zainspirowany tą ideą trębacz, muzyk czy DJ. Wystarczy danego dnia, w południe, przygotować publiczne wykonanie Hejnału Bydgoskiego. Mile widziane rejestracje, filmiki, nagrania.

Kontakt w tej sprawie: Adam Gajewski, email: adam.gajewski@mck-bydgoszcz.pl

Zachęcamy także do publikacji filmików z hejnałem na waszych profilach na Facebooku i Instagramie z hasztagiem #hejnałsiłaodzaraz