Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Humorem w zarazę – #jakBarbara

Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy ruszyło z kampanią społeczną #jakBarbara

Humorem w zarazę – #jakBarbara

Humorem w zarazę

Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy ruszyło z kampanią #jakBarbara, która z lekkim przymrużeniem oka, odnosi się do pandemii COVID-19.

Jest postacią o wielu twarzach i z dużym poczuciem humoru. Ma kolor czerwony i osiem macek. Mowa oczywiście o Barbarze, maskotce Festiwalu Animocje. Tym razem Barbara występuje w zupełnie nowej roli – jako twarz kampanii społecznej #JakBarbara, zachęcającej do dbania o swoje ciało i głowę w trakcie pandemii.

Pomysł na akcję zrodził się z potrzeby wprowadzenia odrobiny pozytywnego przekazu do przestrzeni publicznej oraz mówienia o zasadach bezpieczeństwa w odmienny sposób i językiem innym niż ten powszechnie obecnym w mediach.

Kampania zwraca uwagę na rolę kultury w naszym codziennym życiu w pandemii. Wierzymy, że kultura pozwala na chwilę oderwać się od negatywnych przekazów, dać wytchnienie od rzeczywistości, która bywa przygnębiająca. Słowem – pomaga złapać oddech.

Celem kampanii jest także zwrócenie uwagi na bogatą i różnorodną ofertę kulturalną MCK, dostępną w sieci oraz zachęcenie do przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa w trakcie pandemii.

W serii krótkich filmów animowanych Barbara zdradza swoje „patenty” na pandemię. W poszczególnych „scenkach z życia” widzimy, jak radzi sobie w obecnej rzeczywistości. Dba o swoje macki. Dezynfekuje każdą z osobna bardzo dokładnie, powodując przy tym niejednokrotnie kolejki do kasy. Nie boi się maseczki, także tej kosmetycznej. Dba o swoją formę fizyczną, nie stroni od małych przyjemności, a podczas “narodowego lockdownu” karmi swoją głowę kulturą oglądaną … online.

Filmy powstały w technice plastelinowej. Ich autorką jest animatorka Monika Kuczyniecka, absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Przy pomocy plasteliny i w połączeniu z techniką poklatkową, kreuje barwne, pulsujące życiem filmowe światy. Zajmuje się szeroko pojętym „Plasticine Designem” (animacja, ilustracja, mała forma rzeźbiarska). Na swoim koncie ma animowane teledyski m.in. dla Renaty Przemyk, Bajzla, Jerza Igora, Czesława Mozila, Voo Voo, zespołu Dagadana, Rafała Ryterskiego (Narodowy Instytut Audiowizualny), adaptację baśni Andersena (dla Teatru Robotycznego w Centrum Nauki Kopernik).

Kampania #jakBarbara obejmie przede wszystkim działania w mediach społecznościowych (FB, YouTube, Instagram). Dodatkowo wzbogacona zostanie o kreacje, które niebawem pojawią się na bydgoskich ulicach. Po “odmrożeniu” kin, spoty z Barbarą emitowane będą także na ekranie MCK-owego kina Orzeł.

Ciekawi, jaki jest sposób Barbary na zarazę?

Zobaczcie pierwszy odcinek: Barbary sposób na pandemię #1

Drugi odcinek: Barbary sposób na pandemię #2

Trzeci odcinek: Barbary sposób na pandemię #3

Czwarty odcinek: Barbary sposób na pandemię #4