Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

IV OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA INSTRUMENTOLOGICZNA online

IV OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA INSTRUMENTOLOGICZNA online

Konferencja instrumentologiczna online

Wykłady naukowe najlepszych znawców instrumentów z całego kraju, prezentacja unikatowych historycznych fortepianów, a także innych instrumentów, m. in. eksperymentalnych czy ludowych – IV Ogólnopolska Konferencja Instrumentologiczna jest już dostępna online.

Obrady IV Ogólnopolskiej Konferencji Instrumentologicznej, z uwagi na sytuację epidemiologiczną w kraju, nie odbyły się w formie, jaką pierwotnie planowano. Zamiast tradycyjnej konferencji, w dniach 11-13 września 2020 w Beskidzie Żywieckim, prelegenci przygotowali nagrania referatów. Można je już zobaczyć na stronie www.konferencjainstrumentologiczna.pl.

Znajdują się tam opracowania, których celem jest uchwycenie współczesnego stanu wiedzy o instrumentach muzycznych w Polsce. Przygotowano także prezentację dorobku środowisk badawczych, omówiono potrzeby i problemy poszczególnych dyscyplin, dyskutowano także o wyznaczeniu kierunku dalszych badań oraz utworzeniu siatki istotnych dla współpracy kontaktów. Co ważne, na stronie znajdują się także zarejestrowane nagrania z trzech poprzednich edycji Ogólnopolskiej Konferencji Instrumentologicznej z lat 2017-2019, które odbyły się w Zespole Pałacowo Parkowym w Ostromecku.

Na IV Ogólnopolską Konferencję Instrumentologiczną, Sekcja Dziedzictwa Kulturowego MCK przesłała dwa zrealizowane przez nas nagrania. Pierwsze to „Rozmowa Ostromecka” z prof. Beniaminem Voglem, cenionym muzykologiem i instrumentologiem, który był w radzie naukowej wszystkich konferencji. Jest on także autorem wydanego przez Miejskie Centrum Kultury cenionego w środowisku muzycznym „Słownika Lutników”. Drugi film, pt. „Fortepian Noskowskiego” opowiada o Zygmuncie Noskowskim i jego instrumencie – fortepianie firmy Krall & Seidler, który stanowi perłę Kolekcji Zabytkowych Fortepianów w Ostromecku. Pochodzi z około 1890 roku i został podarowany Noskowskiemu przez polski naród na 25. lecie działalności kompozytorskiej. Fortepian był w posiadaniu rodziny Zygmunta Noskowskiego do 1979 roku, po czym został zakupiony od synowej kompozytora do Kolekcji przez Andrzeja Szwalbego. W filmie zawarto wypowiedzi muzyków, którzy koncertowali na tym fortepianie i nagrywali płyty.

IV OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA INSTRUMENTOLOGICZNA „Genius loci. Ludowe instrumentarium ziem górskich”.
Organizator – Fundacja 9sił, współorganizatorzy: Instytut Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego, Muzeum Miejskie w Żywcu – Stary Zamek, Muzeum Tatrzańskie im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.