Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Kultura ProNatura – zamieniamy dzielnice w „ZIELNICE”

Startujemy 13 czerwca - sprawdźcie program

Kultura ProNatura – zamieniamy dzielnice w „ZIELNICE”

Kultura ProNatura – zamieniamy dzielnice w „ZIELNICE”

Występy orkiestry „Dzieci kontra śmieci”, zabytkowa śmieciarka „Jelonek”, konkursy, zabawy, warsztaty i spacery edukacyjne, a także rejsy łodzią, gry miejskie oraz wiele atrakcji związanych z ekologią – już w niedzielę 13 czerwca startujemy z kolejną odsłoną naszej akcji Kultura ProNatura. Zaczynamy od Smukały. A przez całe wakacje pojawiać będziemy się w kolejnych dzielnicach Bydgoszczy, które dzięki nam i Wam zamieniać się będą w zielone i ekologiczne zakątki – czyli ZIELNICE.

Projekt Kultura ProNatura jest propozycją plenerowych wydarzeń skupionych wokół zagadnień ekologii, recyklingu, szacunku dla przyrody i pokory wobec natury w ramach idei zrównoważonego rozwoju. Projekt zainaugurowany został podczas Prologu Festiwalu Drums Fusion. Teraz czas na kolejne odsłony akcji.

W niedzielę, 13 czerwca spotkamy się w Smukale. Towarzyszyć nam będzie Dziecięca Orkiestra Recyklingowa prowadzona przez Jacka Kwaśniaka, bydgoskiego perkusistę. Pod jego czujnym okiem dzieci samodzielnie stworzyły instrumenty perkusyjne z surowców wtórnych. Powstały z kartonów, butelek plastikowych, kawałków mebli, garnków, pudełek, puszek i wiader. I to właśnie na nich zagrają podczas koncertu.

Będzie można zobaczyć historyczną śmieciarkę z lat 70. Długo nieużywany pojazd marki Jelcz został odrestaurowany przez firmę ProNatura, która zdecydowała się przywrócić ją do życia pokazując jednocześnie sens działań recyklingowych. Poznamy też historię tego zabytkowego obiektu. Będzie można zrobić sobie przy niej zdjęcie.

Tym samym połączymy świetną zabawę z edukacją ekologiczną dla najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Będziemy także rozdawać Wam nasiona, a także zapraszać na zajęcia z tworzenia przedmiotów z odzysku.

W kolejne letnie niedziele pojawimy się w Śródmieściu na Bocianowie, na Barce Lemara, nad Starym Kanałem, a także w Starym Fordonie. Finał akcji odbędzie się 22 sierpnia w Wakeparku w Myślęcinku.

 

KULTURA ProNATURA – program

13 czerwca, godz. 12.00-14.00

„Smukała pachnąca żywicą”- Smukała/Opławiec

W programie: rejsy łodzi smoczych, malowanie koszulek, konkursy ekologiczne, wizyta „Jelonka”, foto-budka

Szczegółowy rozkład jazdy:

12.00 – UKS: koncert Orkiestry Projektu „Dzieci Kontra Śmieci”

12.30 – joga na plaży

12.30 – UKS – konkursy ekologiczne

Rejsy łodzi na trasie UKS – PLAŻA lub odwrotnie 12.20, 13.00, 13.30

13.00 – Plaża: zejście płetwonurków na podwodną „wyprawę oczyszczającą”

13.30 – sesja zdjęciowa na plaży pod hasłem „Jak w Kanadzie”

14.00 – UKS – wykład na temat ekologicznego ogrzewania i dofinansowania wymiany pieców węglowych przez Miasto, pokaz materiału filmowego płetwonurków, ognisko

 

UWAGA! Już 12 czerwca, w sobotę odbędzie się osiedlowe sprzątanie (miejsce: ul. Smukalska 177: teren Uczniowskiego Klubu Sportowego oraz Parafii Rzymskokatolickiej, plaża nad Brdą).

KOLEJNE ODSŁONY AKCJI:

27 czerwca, godz. 12.00-14.00 / Barka Lemara

W programie: pokaz Jelonka, koncert Orkiestry „Dzieci Kontra Śmieci”, pchli targ, koncert akordeonowy, warsztat robienia wianków, tańce w kręgu, wystawa lalek bydgoskiej kolekcjonerki, szyperskie gry i zabawy dla dzieci.

11 lipca, godz. 12.00-14.00 / Londynek, Plac Tadeusza Kościuszki – WYDARZENIE PRZENIESIONE NA INNY TERMIN (szczegóły wkrótce)

W programie: pokaz Jelonka, koncert Orkiestry „Dzieci Kontra Śmieci”, tai chi, gry i zabawy w stylu eko, malowanie koszulek, warsztaty impro, pokaz baniek mydlanych, budowanie z materiałów recyklingowych budki telefonicznej.

25 lipca, godz. 12.00-14.00 / „Eko-Misja na Wyspie Łabędzi”: Stary Kanał Bydgoski na Bulwarach Sebastiana Malinowskiego

W programie: pokaz „Jelonka”, koncert Orkiestry „Dzieci Kontra Śmieci”, tai chi, „na kajaki!”- wypożyczalnia sprzętu pływającego, plener plastyczny, warsztaty impro, gry i zabawy w stylu eko, zwiedzanie Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego, konkursy.

8 sierpnia, godz. 14.00-16.00 / Rynek w Starym Fordonie „Miasto Tekturowego Króla”

W programie: pokaz Jelonka, koncert Orkiestry „Dzieci Kontra Śmieci”, rejs łodzią, gra miejska, zwiedzanie fordońskiej fabryki „VauPe”, gry i zabawy, konkursy o tematyce ekologicznej, budowanie tekturowej makiety Fordonu, joga, warsztaty robienia różności ze śmieci.

22 sierpnia Wakepark – FINAŁ AKCJI PRONATURA

W programie: pokaz zabytkowego „Jelonka”, koncert Orkiestry Recyklingowej „Dzieci Kontra Śmieci”, koncert Orkiestry Na Dużym Rowerze, malowanie koszulek, gry i zabawy w stylu eko, konkursy z nagrodami, zabawy impro, „Bajko-mistrze”- opowiadanie bajek przez stylizowanych aktorów z Uniwersytetu Agora Nestora, zajęcia sportowe.

 

Wydarzenie jest organizowane przy wsparciu Miasta Bydgoszcz.