Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

KURDYSTAN – OBLICZA TRWANIA. I Międzynarodowy Festiwal Sztuki Protonarodów.

Festiwal startuje 25 listopada 2022 - sprawdź program

KURDYSTAN – OBLICZA TRWANIA. I Międzynarodowy Festiwal Sztuki Protonarodów.

KURDYSTAN – OBLICZA TRWANIA

25 listopada br. Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy otwiera wystawę KURDYSTAN. OBLICZA TRWANIA. Będzie to zarazem inauguracja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Protonarodów. Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy jest partnerem tego wydarzenia – w naszym Kinie Orzeł zobaczyć będzie można film „Anioły z Sindżaru” nominowanej do Oscara Hanny Polak.

Pojęcie protonarodów sformułował norweski antropolog społeczny Thomas Eriksen, by odróżnić naród bez państwa od społeczności lokalnych. W kolejnych latach MOB pokaże kultury: Basków, Katalończyków, Tybetańczyków, Tatarów.

W tym roku na I Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Protonarodów zaczynamy od Kurdów. Nikt dotąd w Europie nie stworzył tak bogatej prezentacji kurdyjskiej sztuki i kulturyw różnych przejawach. To nie będzie spektakl etnograficznych nowalijek tylko oblicza trwania, poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, co to znaczy być Kurdem i jak być Kurdem? Jeden z największych na świecie narodów bez państwa przetrwał nie tylko dlatego, że nigdy nie bał się chwycić za broń. Przetrwał, ponieważ stworzył twardą opokę kultury chroniącej tożsamość.

Muzeum przeznaczyło blisko 1500 m2 powierzchni wystawienniczej w przestrzeni Bydgoskiego Centrum Finansowego na prezentację dzieł kurdyjskich. Zobaczyć będzie można paręset obrazów, grafik i fotografii artystów i artystek mieszkających w obszarze Kurdystanu, na terenie Unii Europejskiej, a także Australii, Tajlandii oraz USA. Równie ważny będzie obszerny pokaz kurdyjskiej kinematografii, m.in. twórczości wybitnego reżysera Bahmana Ghobadiego – laureata Złotej Kamery dla najlepszego debiutu oraz Nagrodę FIPRESCI na 53. MFF w Cannes za Czas pijanych koni. Prezentując kurdyjską kulturę nie można też zapomnieć o poezji i muzyce niezwykle ważnych sztukach dla kurdyjskich oblicz trwania, którym poświecimy sporą cześć naszego projektu, podobnie jak sztuce kulinarnej.

W Kinie Orzeł natomiast obejrzeć będzie można dwukrotnie film „Anioły z Sinjaru” w reżyserii Hanny Polak. To poruszający dokument opowiadający o ludobójstwie Jezydów, jakiego w 2014 roku w irackim Sindżarze dokonało ISIS. Główni bohaterowie, Hanifa i Saeed, cudem przeżyli masakrę. W filmie pojawia się także Nadia Murad – Jezydka, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, jednocześnie siostra Saeeda. Hanna Polak daje głos ocalałym i pokazuje, jak wielką mają w sobie moc, żeby uratować z niewoli bliskich, dać świadectwo okrutnemu bestialstwu i ocalić wiarę w człowieczeństwo.

Terminy seansów:

23.11 (środa), godz. 20:00

24.11 (czwartek), godz. 20:00

Oba seanse będą darmowe. Wstęp wolny, bez wejściówek.

 

25.11 (piątek), godz. 18.00 / BCF przy ul. Jagiellońska 1 
Wernisaż wystawy – Kurdystan. Oblicza trwania.

 

******************

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz.

Partnerem głównym wystawy jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Wydarzenie współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Impreza organizowana jest we współpracy z Ziyadem Raoofem – współzałożycielem Kurdyjskiego Centrum Informacji i Dokumentacji, promotorem i mecenasem kurdyjskiej sztuki w Polsce, ale też artystów z innych krajów. Za swoją działalność społeczną i kulturalną został m.in. nagrodzony tytułem Krakowskiego Ambasadora Wielokulturowości 2020. Bydgoskiemu wydarzeniu patronuje Przedstawicielstwo Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce.