Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Laureaci 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMOCJE

Laureaci 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMOCJE

„Purpleboy” zwycięzcą tegorocznego 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMOCJE

Zakończyła się jubileuszowa, 10. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMOCJE. Główną nagrodę zdobył film brazylijskiego reżysera Alexandre Siqueira pt. „Purpleboy”. Nagrodę publiczności otrzymał z kolei obraz „Ties” (reż. Dina Velikovskaya). Najmłodsi widzowie docenili  film „Roberto”  hiszpańskiej reżyserki Carmen Córdoba González.

Co roku w konkursie o Grand Prix Bydgoskiej Nagrody za Najlepszy Film Animowany walczy kilkaset animowanych filmów krótkometrażowych z kilkudziesięciu krajów świata. W tym roku otrzymaliśmy, ponad 700 zgłoszeń. Najlepszym filmem tegorocznej edycji okazał się „Purpleboy” w reżyserii Alexandre Siqueira. Jury postanowiło przyznać mu Grand Prix za „bogactwo i złożoność zastosowanego języka filmowego, za istotny przekaz zbudowany na poziomie politycznym i osobistym, a także za stworzenie dzieła, którego odbiór stanowi zmysłową przyjemność”.

Najlepszym Filmem Polskim 10. ANIMOCJA został film Julii Orlik „Jestem Tutaj”. W uzasadnieniu jurorów czytamy:  „Szczegóły mimiki starszej kobiety zdradzają nam, jak bardzo cierpi ona w ostatnich dniach swojego życia. Dzięki radykalnemu wykorzystaniu statycznego ujęcia reżyserka nie pozwala nam odwrócić wzroku od głównej bohaterki i zignorować tego, co wszystkich nas dotyczy”.

Z kolei Junior Jury za najlepszy obraz ANIMOCJI uznało film „SH*T HAPPENS” Michaela Mihalyi & Davida Stumpf „za przeniesienie widza do satyry, w której nic nie jest pozostawione przypadkowi, podkreślonej dobrze dobranymi kolorami i muzyką. Całość fascynuje, przyciągając uwagę widza od samego początku, aż do końca”.

Najmłodsi widzowie wybrali film „Roberto” w reżyserii Carmen Córdoba González.

Nagrodę publiczności w tym roku otrzymał film „Ties” rosyjskiej twórczyni Diny Velikovskai.

Wyróżnienia trafiły także do następujących twórców:  Andrey Zidkov za film „Happiness”, Carolina Sandvik za film „The Expected”, Pilar Garcia-Fernandezsesma za film „Ciervo” i Shaun Clark za film „Angry Dogs”.

Więcej informacji na www.animocje.com.