Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Mamy to! Pobiliśmy kolejny rekord na festiwalu Drums Fusion!

Rekord Polski w kategorii „Najwięcej osób grających na instrumentach z recyklingu jednocześnie”.

Mamy to! Pobiliśmy kolejny rekord na festiwalu Drums Fusion!

Mamy to! Pobiliśmy kolejny rekord na festiwalu Drums Fusion!

Ustanowiliśmy rekord Polski w kategorii „Najwięcej osób grających na instrumentach z recyklingu jednocześnie”. Rekord biliśmy 28 maja, czyli w drugi dzień tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Perkusyjnej DRUMS FUSION. Biuro Rekordów podało nam oficjalny wynik: we wspólnym graniu udział wzięły 391 osoby.

To już drugi rekord pobity w historii tego festiwalu. Pierwszy – i to był Rekord Guinnessa pobiliśmy w grze na największym bębnie w 2016 roku.

Teraz chcieliśmy postawić na rekord w duchu ekologii, bo Drums Fusion to wydarzenie, które nie po raz pierwszy łączy muzykę z ochroną środowiska i pokazuje, że kultura powinna iść w parze z ważnymi problemami współczesnego świata.

Już w zeszłym roku przy festiwalu otworzyliśmy projekt Kultura ProNatura i powołaliśmy do życia Dziecięcą Orkiestrę Recyklingową – dzieci, pod okiem bydgoskiego perkusisty Jacka Kwaśniaka uczą się grać na instrumentach perkusyjnych samodzielnie zrobionych z odpadów. W tym roku Emcek i Orkiestra zaprosiła do wspólnego budowania takich instrumentów mieszkańców Bydgoszczy, a także dzieci ze szkół z innych miast, m. in. z Rzeszowa. W ruch poszły kartony, tuby papierowe, garnki, patelnie, wiaderka plastikowe, puszki i drewniane łyżki.

Rytm rekordu wybijaliśmy do utworu „Na drodze tej” z filmu „Vaiana”. Podzieliliśmy naszą wielką orkiestrę na cztery sekcje: sekcje dzwonków, surdo (bębny z plastikowych wiader), sekcje cajonową (pudła kartonowe) oraz chocalho (grzechotki, przeszkadzajki, shakery).