Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Międzynarodowe Forum Perkusyjne z Davidem Friedmanem

Drums Fusion 2021 / Bydgoszcz, Kujawy i Pomorze

Międzynarodowe Forum Perkusyjne z Davidem Friedmanem

Międzynarodowe Forum Perkusyjne z Davidem Friedmanem

Drums Fusion nie mogłoby się odbyć bez Międzynarodowego Forum Perkusyjnego, czyli warsztatów prowadzonych przez znane postacie ze świata muzyki. W tym roku poprowadzi je jeden z najwybitniejszych wibrafonistów w historii tego instrumentu – David Friedman, który jest jednocześnie rezydentem tegorocznego Festiwalu. Na Forum będzie też silna polska reprezentacja – Piotr Biskupski, Bogusz Wekka i Tomasz Łosowski. Transmisję z wszystkich wydarzeń z Forum oglądać będziecie mogli w naszych pięciu Strefach Kultury: w Wake Parku w Myślęcinku, na placu przed Teatrem Polskim, w Strefie przy Wyspie Młyńskiej, przed kawiarnią Landschaft przy ul. Gimnazjalnej oraz w Fordonie przy ul. Piwnika Ponurego.

Festiwal Drums Fusion to kolejna nasza propozycja w ramach tegorocznej Wiosny Festiwali. A niezwykle istotnym elementem programu tej imprezy jest Międzynarodowe Forum Perkusyjne, czyli warsztaty prowadzone przez wybitnych nauczycieli akademickich z całego świata.

W tym roku rezydentem Forum będzie David Friedman, który uważany jest za jednego z najbardziej wpływowych wibrafonistów w historii tego instrumentu. Ten znany na całym świecie wibrafonista, marimbista, kompozytor i pedagog jazzu, przekazuje własne przesłanie muzyczne wypływające z różnorodnych muzycznych inspiracji. Współpracował z tak różnorodnymi osobowościami muzycznymi jak Bobby McFerrin, Wayne Shorter czy Yoko Ono. Niewielu muzyków jazzowych może pochwalić się tak szerokim wachlarzem doświadczeń wykonawczych i nagraniowych.

Friedmana można było usłyszeć na żywo lub na nagraniach m.in. z Joe Hendersonem, Horacem Silverem, Johnnym Griffinem, Hubertem Lawsem, Jane Ira Bloom, Ronem Carterem i Johnem Scofieldem. Jego książka „Vibraphone Technique, Dampening and Pedaling” jest uważana za najważniejszą pozycję dla muzyków perkusyjnych.

W 1977 roku Friedman wraz z Dave’em Samuelsem założył kwartet vibe-marimba Double Image. Ich pierwsze nagranie, Double Image, było nominowane do niemieckiej „Grammy” i właśnie zostało ponownie wydane jako wydanie specjalne przez Enja Records.

Friedman poprowadzi warsztaty perkusyjne wraz z Boguszem Wekką (1 czerwca). Dzień wcześniej, z okazji Dnia Dziecka odbędą się warsztaty specjalnie przygotowane dla najmłodszych – 31 maja o godz. 16.30 w Miejskim Centrum Kultury odbędą się zajęcia perkusyjne połączone z otwartą próbą Dziecięcej Orkiestry Recyklingowej. Zwieńczeniem tych warsztatów będzie koncert Orkiestry z gościnnym udziałem Friedmana zaplanowany na 1 czerwca.

W Forum uczestniczyć będą także polscy znakomici artyści: Piotr Biskupski, Tomasz Łosowski i Bogusz Wekka. Ten pierwszy to urodzony w Bydgoszczy perkusista jazzowy oraz profesor Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Grał w czołowych formacjach z takimi osobistościami jak Zbigniew Namysłowski czy Tomasz Szukalski. Jest ceniony przez środowisko jazzowe i zapraszany do udziału w licznych festiwalach w Polsce i na świecie.

Z kolei Tomasz Łosowski to jeden z bardziej znanych perkusistów w Polsce. Nagrał ponad 50 płyt, w tym swoje projekty autorskie. Od 1991 roku związany jest z zespołem KOMBI, współtworzy także różne projekty muzyczne. Jest uznanym wykładowcą prowadzącym warsztaty muzyczne i pokazy perkusyjne „drum clinic” na terenie całego kraju.

Bogusz Wekka koncertuje od 1997 roku. Występował u boku wielu znanych artystów, m.in.: Anny Serafińskiej, Bernarda Maseli, Pauliny Brzozowskiej, Ryszarda Rynkowskiego, Grzegorza Karnasa, Doroty Miśkiewicz, Tomasza Szymuś czy Justyny Steczkowskiej.

Od kilku lat jest też stałym członkiem zespołu „Mrozu”; współpracuje także z teatrami muzycznymi Roma i Buffo.

MIĘDZYNARODOWE FORUM PERKUSYJNE, PROLOG/DRUMS FUSION 2021

31 maja, godz. 14.00 / MCKwarsztaty. Prowadzenie: Piotr Biskupski/Tomasz Łosowski

31 maja, godz. 16.30 / MCKDavid Friedman – warsztaty dla dzieci połączone z otwartą próbą Dziecięcej Orkiestry Recyklingowej

31 maja, godz. 19.00 / MCKTomasz Łosowski – koncert online

1 czerwca, godz. 14.00 / MCKwarsztaty perkusyjne. Prowadzenie: David Friedman i Bogusz Wekka

1 czerwca, godz.19.00 / MCKwystęp Dziecięcej Orkiestry Recyklingowej z gościnnym udziałem Davida Friedmana

1 czerwca, godz. 19.30 / MCKfinałowy koncert Międzynarodowego Forum Perkusyjnego. Wystąpią: David Friedman (wibrafon), Piotr Biskupski (perkusja), Paweł Pańta (kontrabas), Filip Wojciechowski (fortepian) 

Drums Fusion 2021 – Prolog
Bydgoszcz, Kujawy i Pomorze 

Wydarzenie jest współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020