Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Miejskie Centrum Kultury z grantem na organizację „Dni Katalońskich”

projekt muzyczny

Miejskie Centrum Kultury z grantem na organizację „Dni Katalońskich”

Miejskie Centrum Kultury z grantem na organizację „Dni Katalońskich”

 

Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy otrzymało grant w wysokości 2 tys. euro na realizację projektu pn. „Dni Katalońskie”. Dzięki temu w Bydgoszczy usłyszymy na żywo tradycyjną muzykę z okolic Barcelony w wykonaniu dwóch charyzmatycznych zespołów – Marala Trio i duetu Daura. Koncerty i warsztaty odbędą się w listopadzie 2020 roku.

Projekt pn. „Dni Katalońskie” w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy otrzymał dofinansowanie w wysokości 2 tys. euro. Grant uzyskaliśmy w ramach programu prowadzonego przez Acción Cultural Española. To organizacja publiczna zajmująca się promocją kultury i dziedzictwa Hiszpanii, zarówno w jej granicach, jak i poza nimi. Działania AC/E są bardzo szerokie i obejmują organizację m. in. wystaw, kongresów, cykli konferencyjnych, pokazów filmowych, spektakli teatralnych, koncertów, a także produkcji audiowizualnych i inicjatyw promujących mobilność twórców i specjalistów z danych dziedzin kultury.

W ramach „Dni Katalońskich” planujemy organizację dwóch wydarzeń: 13 listopada przed bydgoską publicznością wystąpi zespół Marala Trio. Z kolei 14 listopada czekają nas warsztaty muzyczne z Duetem Daura przeznaczone dla całych rodzin.

Marala Trio to zespół trzech kompozytorek: Clary Fiol, Selmy Bruna i Sandry Monfort. Artystki pochodzą z Katalonii, Balearów i Walencji. Większość ich kompozycji inspirowana jest tradycyjną muzyką katalońską. Marala Trio bierze na warsztat wiersze współczesnych poetów odnosząc się do tradycyjnych pieśni czy sefardyjskich dźwięków związanych z doświadczeniem wojny. Definiują to wszystko na nowo nawiązując m. in. do feminizmu, dziedzictwa kulturowego czy szeroko pojętej krytyki społecznej. Podczas występu w Bydgoszczy, trio z Katalonii zaprezentuje nam swój repertuar za pomocą mikrofonu binauralnego. To mikrofon, który bardzo precyzyjnie „łapie” każdy dźwięk w promieniu 360 stopni. To właśnie dzięki niemu koncert Marali będzie niezwykłym muzycznym doświadczeniem – dźwięki zarejestrowane przez to urządzenie wysyłane są bowiem do każdego uczestnika koncertu przez słuchawki. Zespół dysponuje setką takich słuchawek – aby umożliwić uczestnictwo w tym wydarzeniu większej ilości osób, w MCK odbędą się aż dwa koncerty tego samego dnia.

Z kolei występ duetu Daura to coś więcej niż warsztaty muzyczne. Artyści zaproszą nas do aktywnego uczestnictwa w swoim przedstawieniu. Ich niezwykły warsztat – spektakl poświęcony jest najbardziej popularnym instrumentom z Katalonii. Przygotowany dla rodzin z dziećmi, podkreśla istotną rolę edukacji muzycznej.

Podczas warsztatów będzie można usłyszeć takie instrumenty jak gralla – rodzaj szałamai, flabiol i tambori (obsługiwany jedną ręką flet, drugą ręką gra się na bębnie), pandero quadrat – kwadratowy dwustronny bęben obręczowy, bot d’aran – dudy i akordeon. Wspólnie z Duetem Daura uczestnicy śpiewać będą katalońskie i prowansalskie pieśni oraz nauczą się najbardziej znanych i skocznych tańców tych regionów.

Duet Daura tworzą: Ivan Caro – społecznik i animator kultury, muzyk folkowy i nauczyciel tańca, a także Pilar Planavila – gra na akordeonie, komponuje piosenki dla dzieci, jest także terapeutką muzyczną.

Otrzymany przez Miejskie Centrum Kultury grant pochodzi z program „Ayudas a la Movilidad Marzo 2020 – Mobility Grants March 2020 of the Programme for the Internationalization of Spanish Culture (PICE) of Acción Cultural Española” (Granty na mobilność marzec 2020 – program internacjonalizacji kultury hiszpańskiej).

Więcej o projekcie:  http://www.accioncultural.es/