Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Nagroda dla Tomasza Łosowskiego na 30-lecie pracy artystycznej

Drums Fusion 2021 - Prolog / Bydgoszcz, Kujawy i Pomorze

Nagroda dla Tomasza Łosowskiego na 30-lecie pracy artystycznej

Nagroda dla Tomasza Łosowskiego na 30-lecie pracy artystycznej

Tomasz Łosowski, wybitny polski perkusista, kompozytor i edukator obchodzi w tym roku 30-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Perkusyjnej DRUMS FUSION otrzyma nagrodę od Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP. Nagrodę wręczy Sławek Wierzcholski.

Wręczenie nagrody odbędzie się w poniedziałek 31 maja tuż przed koncertem Łosowskiego, który rozpoczyna się o godz. 19.00.

30 lat temu, w 1991 roku, Tomasz Łosowski zadebiutował na estradzie Opery Leśnej podczas jubileuszowego koncertu z okazji 15 – lecia zespołu KOMBI. Zagrał wtedy u boku swojego ojca Sławomira Łosowskiego, lidera i założyciela zespołu. A z zespołem KOMBI gra do dziś.

Łosowski jest wybitną osobowością polskiej sceny popowej, rockowej i jazzowej. Perkusista, muzyk sesyjny, kompozytor i edukator. Komponuje też muzykę do filmów. Niezależnie od występów z Kombi, podczas swojej wieloletniej kariery współtworzył wiele projektów jazzowych,m. in Orange Trane, Quartado, Lemańczyk – Łosowski, Squad, PR2.

W swoim dorobku ma ponad 50 płyt z udziałem wielu wybitnych muzyków takich jak: Sławomir Łosowski, Karol Kozłowski, Zbigniew Fil, Leszek Możdżer, Robert Janson, Marek Biliński, Piotr Lemańczyk, Wojtek Pilichowski, Soweto Kinch, Marek Raduli, Wojciech Olszak, Marcin Wądołowski, Szymon Łukowski, Jan Rejnowicz, Jakub Skowroński. Niezwykle pozytywnym echem odbiły się jego solowe płyty: CV, Tomasz Łosowski Acoustic Trio, Fusionland.

Od wielu lat jest cenionym edukatorem. Poprowadził setki zajęć i warsztatów zarówno dla indywidualnych muzyków jak i zespołów podczas takich imprez m. innymi jak: Hanza Jazz Festiwal, Muzyczna Owczarnia w Jaworkach, Vena Łódź Festiwal, Blues nad Bobrem, Przystanek Woodstock, Drum School Łódź, Koneckie Warsztaty Muzyczne, trasy dla sklepów muzycznych Riff.

Koncertował w kraju i zagranicą oraz brał udział w wielu prestiżowych festiwalach zdobywając nagrody i wyróżnienia: Jazz Juniors, Jazz nad Odrą, Pomorska Jesień Jazzowa, festiwale w Sopocie i Opolu. Został też doceniony przez fachowe media i uznany za najlepszego perkusistę w plebiscycie magazynu „Gitara i Bas + Bębny”. Otrzymał nagrodę Eugeniusza w kategorii Najlepszego Edukatora w 2014 roku (Magazyn „ Perkusista”). Z kolei światowej klasy amerykański edukator Dom Famularo wyróżnił go jako międzynarodowego edukatora w czasopiśmie „Modern Drummer” w 2015 roku. Jest członkiem Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno- Muzycznych SAWP oraz Stowarzyszenia Autorów ZAIKS.

Łosowski jako jedyny w Polsce perkusista używa w swojej sprzętowej „elektrowni” legendarnych bębnów elektronicznych firmy SIMMONS. Łączy w sposób hybrydowy brzmienia perkusji elektronicznej z brzmieniami bębnów akustycznych.

Ważniejsze Nagrody:

– Pomorska Jesień Jazzowa – „Klucz do Kariery” dla zespołu Orange Trane ( 1996 rok)

– Najlepszy Perkusista wg. magazynu Gitara i Bas + Bębny ( 2004 rok)

– Najlepsza sekcja rytmiczna ( wraz z Wojtkiem Pilichowskim ) wg. Magazynu Gitara i Bas + Bębny – 2004 rok

– Najlepszy edukator wg. magazynu Perkusista (Polskie Nagrody Perkusyjne „Eugeniusz”)

– nagroda dla zespołu Kombi za najlepszą piosenkę piłkarską na 55 festiwalu w Opolu ( 2018 rok)

– nagroda dla Sławomira Łosowskiego i zespołu Kombi za najlepszy przebój 40 lecia – Słodkiego Miłego Życia – Złota Nuta ( 2017 rok)

 

Wybrane programy radiowe i telewizyjne:

– Kombi – koncert w Programie Trzecim Polskiego Radia – 23 lipca 2019

– Sylwester w Zakopanym, Festiwale w Sopocie, Opolu (Kombi)

– programy – Jaka To Melodia (Kombi)

 

Muzyka filmowa:

– Film „Popłyńmy na Łów” (reż. Krzysztof Grabowski, 1997r.)

– Film „ Nie sąd cię skaże pedofilu” (reż. Athena Sawidis, 1998r.)

Drums Fusion 2021 – Prolog
Bydgoszcz, Kujawy i Pomorze 

Wydarzenie jest współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020