Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Nagrody przyznane – zakończył się 17 Festiwal Millennium DOCS AGAINST GRAVITY

Nagrody przyznane – zakończył się 17 Festiwal Millennium DOCS AGAINST GRAVITY

Film „Ziemia jest niebieska jak pomarańcza” w reżyserii Iriny Tsilik otrzymał Nagrodę Bydgoszcz ART.DOC AWARD podczas tegorocznej edycji Festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Honorowe wyróżnienie trafiło do „Witamy w Czeczenii” Davida France’a.

Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce. Jest to jedyny festiwal filmowy w Europie, który odbywa się jednocześnie w siedmiu różnych miastach: w Warszawie, Bydgoszczy, Gdyni, Wrocławiu, Katowicach, Lublinie, Poznaniu.

W tym roku hasłem przewodnim festiwalu było „Z czułości do świata”. Od 5 do 13 września w Kinie Orzeł podczas Bydgoskiego Aneksu Docs Against Gravity widzowie oglądać mogli filmy odnoszące się do najbardziej aktualnych problemów współczesnego świata.

Jury w składzie: Justyna Komowska, Jarosław Piskozub i Michał Tabaczyński przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

Główną nagrodę Bydgoszcz ART.DOC Award otrzymał obraz Iriny Tsilik pt. „Ziemia jest niebieska jak pomarańcza”.

Reżyserka śledzi w filmie historię Anny, matki samotnie wychowującej dzieci w ukraińskim Donbasie. Bohaterka aktywnie uczestniczyła w procesie realizacji filmu, który stanowił dla niej i jej rodziny formę wyzwalającej terapii.

W uzasadnieniu jury zaznaczyło: „Trzeba naturalnie w tym filmie docenić wojenny temat, który jest nie tylko dramatem odbywającym się w naszym sąsiedztwie, a został potraktowany w tym filmie w niezwykle subtelny sposób, ale i wielką metaforą współczesności. Oczywiście trzeba docenić zdjęcia, które temu dramatycznemu tematowi nadały atmosferę spokoju i nieoczywistego (bo niekoniecznie związanego ze świszczącymi w pobliżu kulami) napięcia i dramatyzmu. Jasne jest, że należy docenić bohaterki, które żyjąc w tym dramatycznym osamotnieniu, pokazują wielką siłę matriarchatu (i potwierdzają, że co prawda „wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, ale że kobiety przywracają wojennemu życiu godność). Nie ulega wątpliwości, że docenić trzeba też zmyślną konstrukcję filmu, która pozwalając nam obejrzeć ten „film w filmie” (i jednocześnie jego making of), przywraca wiarę w sztukę, która umie się przeciwstawić okropnościom wojny.

Ale przede wszystkim docenić trzeba doskonałą szczerość emocji, które nigdy nie zawodzą i nie sprzeniewierzają się ani wojennemu tematowi, ani subtelnej konstrukcji, ani przemyślanym zdjęciom i tej utopijnej idei wiary w siłę sztuki. Nie tylko nie dopuszczają się wobec nich zdrady, ale wszystkiemu nadają rzadki walor prawdziwości. I – co jest przecież najistotniejsze – oddziałują na widza z wielką siłą.”

Honorowe wyróżnienie jury w imieniu Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy otrzymał film „Witamy w Czeczenii” (reż. David France). W uzasadnieniu czytamy:

„Wyróżnienie rady adwokackiej, to jasne, powinien otrzymać film poświęcony prawom człowieka i stający w ich obronie. Film, który swoją tematyką będzie dotykał najważniejszych, nawet jeśli są najbardziej bolesne, elementów naszej rzeczywistości. Film, który sprawi, że będziemy chcieli – gniewnie albo z nadzieją – powiedzieć: żegnaj dyktatorze, żegnajcie ludzie bez serc, bez tolerancji, bez szacunku dla drugiego człowieka, żegnajcie ciemne zaułki, w których czeka na nas zło! Niech to wszystko zniknie w imię miłości do świata i w imię miłości do ludzi”.

W seansach i wydarzeniach tegorocznej edycji festiwalu w Bydgoszczy w Kinie Orzeł w Miejskim Centrum Kultury łącznie wzięło udział ponad 2500 widzów.