Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Najdłuższy fortepian na świecie stanął w MCK w Bydgoszczy

„Ewolucja brzmienia fortepianu” - nowy projekt muzyczno-filmowy MCK w Bydgoszczy

Najdłuższy fortepian na świecie stanął w MCK w Bydgoszczy

Najdłuższy fortepian na świecie stanął w MCK w Bydgoszczy

Waży 700 kg i ma ponad trzy metry długości. Jest prawdziwym Lamborghini w świecie fortepianów i pochodzi z fabryki we włoskim mieście Sacile nieopodal Wenecji. Fazioli – bo o nim mowa – najdłuższy fortepian na świecie stanął na bydgoskiej scenie Miejskiego Centrum Kultury. Ten niezwykły instrument będzie bohaterem pierwszego odcinka nowego projektu MCK „Ewolucja brzmienia fortepianu”. Na Fazioli zagra wybitny polski pianista pochodzący z Bydgoszczy, Adam Kośmieja.

Historia fortepianu, przemiany, jakie przeszedł na przestrzeni lat ten najważniejszy chyba instrument muzyczny, a także jego ogromne możliwości brzmieniowe i interpretacyjne będą tematem nowego projektu Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy pn.”Ewolucja brzemienia fortepianu”.

Projekt składać będzie się z czterech odcinków, w których zaprezentujemy cztery różne fortepiany. A każdy z nich to oddzielny koncert wirtuozów fortepianu, które we wrześniu zaprezentujemy Wam na platformie KULTUREO.PL.

Na pierwszy ogień pójdzie fortepian Fazioli, który jest renomowanym i pierwszoligowym współcześnie produkowanym instrumentem. A model, który stanął na scenie MCK to najdłuższy obecnie fortepian na świecie. Waży 700 kg i mierzy ponad 3 metry długości. Wyprodukowany we włoskiej fabryce Fazioli zachwyca możliwościami brzmieniowymi, dzięki m.in. dodaniu czwartego pedału, starannością wykonania i jakością wyposażenia, o które dba wciąż żyjący założyciel fabryki – Paolo Fazioli.

A zagra na nim nie byle kto. Przy klawiaturze tego instrumentu zasiadł Adam Kośmieja, pianista wybitny, koncertujący na całym świecie, uważany za jednego z bardziej wyrazistych pianistów swojego pokolenia. Fortepian Fazioli zna bardzo dobrze. Jego najnowsza płyta, która ujrzy światło dzienne jesienią, nagrana została właśnie na tym instrumencie. Artysta poświęcił ją niemal w całości twórczości Friedricha Guldy, austriackiego pianisty i kompozytora.

W ramach „Ewolucji brzemienia fortepianu” Kośmieja zaprezentuje z kolei utwory minimalistyczne, w tym kompozycje m.in. Tomasza Sikorskiego, Philipa Glassa czy Arvo Pärta.

W ramach projektu „Ewolucja brzmienia fortepianu” powstaje również film o tym samym tytule.

Reżyserem jest Jakub Szymczak, scenariusz przygotował Marcin Karnowski, a produkcją zajmuje się Marek Maciejewski. Premiera filmu będzie miała miejsce podczas jesiennej Konferencji Instrumentologicznej w Ostromecku, a finałem produkcji stanie się także dwupłytowy album z czterema koncertami zrealizowanymi w ramach projektu.