Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Ostromecko otwiera swój Sztambuch

wpisz się do pałacowej księgi

Ostromecko otwiera swój Sztambuch

 

Wpisz się do pałacowej księgi – Ostromecko otwiera swój Sztambuch.

Sztambuch to słowo zaczerpnięte z języka niemieckiego, które zadomowiło się na dobre w naszym słowniku. To rodzaj pamiętnika, bardzo popularnego w XVII i XVIII wieku. Rodzinne sztambuchy były księgami, w których notowano ważne wydarzenia, ale też gromadzono portrety i fotografie oraz pamiątki z podróży. Do Sztambucha wpisywali się także goście i przyjaciele domu, którzy w ten sposób chcieli zapewnić o swojej sympatii, ale też pozostawić swój ślad w dziejach danej rodziny czy społeczności.

Sztambuchy to też niezwykle cenne źródło historyczne. A że pałace w Ostromecku są przepełnione historią, chcemy, by współcześni mieszkańcy Bydgoszczy i regionu dopisali dalszą cześć dziejów tego niezwykłego miejsca, jakim jest Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku.

Dlatego otwieramy naszą współczesną wersję Sztambucha. I zapraszamy wszystkich gości do zaznaczenia swojej obecności w tym miejscu i wpisania się do wystawionego w hallu głównym Pałacu Nowego, albumu.
Co więcej, utworzyliśmy galerię fotografii – na ścianach Pałacu Nowego zawisły zdjęcia przodków mieszkańców Bydgoszczy i okolic. Może zawisnąć tutaj zdjęcie także Twojej rodziny (skanujemy fotografie i oddajemy oryginały – zainteresowanych prosimy o kontakt pod nr tel. 507 099 187).

Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku ma długą i burzliwą historie. Mury dwóch pałaców pamiętają mieszkające tu rodziny Mostowskich, Schönbornów czy Alvenslebenów. W salach pałacowych odtworzyliśmy nastrój epoki, w której mieszkali dawni właściciele posiadłości. Zobaczyć można m.in. urządzoną jadalnię Alvenslebenów czy wytworną salę balową. Zaznaczyliśmy obecność także samego Karla F. Schinkla, wybitnego pruskiego architekta, bez którego Pałac Nowy by nie powstał. Swój ślad w Ostromecku odcisnął także bydgoski wizjoner – organizator życia kulturalnego – Andrzej Szwalbe, którego imieniem nazwana została Zabytkowa Kolekcja Fortepianów w Pałacu Starym.

Dzisiaj lokalnym dziedzictwem w Ostromecku opiekuje się Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Zapraszamy do pozostawienia swojego śladu w historii tego miejsca, które jest jednocześnie najbardziej okazałym i najpiękniejszym zespołem pałaców i parku w tej części kraju.