Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Pianino Majewskiego w Składzie Sommerfelda w Ostromecku

Instrument wyprodukowany w bydgoskiej fabryce nowym eksponatem Składu Sommerfelda w Pałacu Nowym w Ostromecku.

Pianino Majewskiego w Składzie Sommerfelda w Ostromecku

Pianino Majewskiego w Składzie Sommerfelda w Ostromecku

Instrument wyprodukowany w bydgoskiej fabryce nowym eksponatem Składu Sommerfelda w Pałacu Nowym w Ostromecku. To zabytkowe pianino Ottona Majewskiego jest już czwartym instrumentem w kolekcji pochodzącym od najważniejszych bydgoskich producentów.

W Składzie Sommerfelda dotychczas oglądać można było instrumenty z trzech bydgoskich fabryk: B. Sommerfelda (największa i najsłynniejsza bydgoska wytwórnia fortepianów i pianin), W. Jähnego (niemiecki producent pianin w Bydgoszczy w okresie II Rzeczypospolitej) oraz K. Chamskiego (producent pianin w Bydgoszczy).

Teraz dołączyło do nich niezwykle cenne pianino Ottona Majewskiego.

Otton Majewski (1926 lub ok. 1929 – 1939) był polskim producentem pianin w Bydgoszczy w okresie II Rzeczypospolitej. Jego zakład działał na znacznie mniejszą skalę niż inne wytwórnie bydgoskie, stąd jego instrumenty są bardzo rzadkie. Majewski był również zegarmistrzem (we wcześniejszym okresie, od 1912), później założył skład, a następnie wytwórnię pianin (ok. roku 1926 lub 1930 – jak podają źródła). Według książek adresowych z lat 1928 i 1929, zegarmistrz Otton Majewski mieszkał przy ul. Pomorskiej 63 (w roku 1926 był to adres ul. Pomorska 65). W latach 1930 i 31 wytwórnia mieściła się przy Pomorskiej 65; skład – przy ul. Dworcowej 7 (rok wcześniej również przy Pomorskiej), a w 1933 roku fabryka działała już przy ul. Kraszewskiego 10. Jego instrumenty prezentowane były na międzynarodowych wystawach, m.in. na Międzynarodowej Wystawie w Brukseli w 1930 roku. Wyroby te spotkały się z wielkim uznaniem zwiedzającej publiczności, czego najlepszym dowodem jest przyznanie fabryce przez Jury wystawowe odznaczenia Grand Prix i Złotego Medalu.

Czym jest Skład Sommerfelda w Ostromecku

Skład Sommerfelda – muzyczna przestrzeń, w której prezentowane są zabytkowe instrumenty produkowane przed laty w bydgoskich fabrykach i innych polskich manufakturach. Znajduje się na I piętrze Pałacu Nowego. W skład kolekcji wchodzą m.in. zabytkowe pianina i fortepiany: Wilhelma Jehnego, Bruna Sommerfelda, secesyjne pianino firmy Fibiger z Kalisza czy bogato zdobione pianino legnickiej firmy Sponnagel.  W gabinecie Sommerfelda zachwyca ogromna dbałość o szczegóły i wysmakowanie zgromadzonych bibelotów. Znajdziemy tu oryginalny komplet mebli biedermeier; sofę, fotel i stół z końca XIX w., toaletkę i lustro art déco oraz cenny pastel na płótnie. W salonie obok znajduje się, oryginalnie wyeksponowana kolekcja akordeonów powstała w Bydgoskiej Fabryce Akordeonów. Zakład działał w mieście w latach 1949-1973 wypuszczając na rynek instrumenty takich marek jak m.in. Echo, Orlik, Kujawiak, Flis, Mazur, Polonez i Victoria. Jest i biały kruk – akordeon Carmen z numerem fabrycznym 0001.