Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

POBIJ Z NAMI REKORD GUINNESSA na Festiwalu Drums Fusion

28 maja 2023, godz. 16.00 / Hala Immobile Łuczniczka, Bydgoszcz,

POBIJ Z NAMI REKORD GUINNESSA na Festiwalu Drums Fusion

POBIJ Z NAMI REKORD GUINNESSA!

28 maja 2023, godz. 16.00, Hala Immobile Łuczniczka (wejście na Łuczniczkę od strony rzeki – trybuna A), Bydgoszcz, wstęp wolny.

Bijemy kolejny rekord na festiwalu DRUMS FUSION! I to rekord nie byle jaki, bo REKORD GUINNESSA w kategorii „największej liczby osób grających na instrumentach z recyklingu”. Chodźcie do Hali Immobile Łuczniczka i wybijcie z nami rytm do piosenki HAKUNA MATATA z filmu „Król lew”.

Do udziału w imprezie zapraszamy wszystkich, najlepiej całymi rodzinami. Ci, którzy zapiszą się na bicie rekordu wcześniej na email rekord@mck-bydgoszcz.pl, mają gwarancję otrzymania gadżetu festiwalowego. A będzie to komplet pałek perkusyjnych z logo festiwalu, który będzie można wypróbować właśnie podczas rekordu.

Do wybijania rytmu potrzebne nam będą instrumenty – te można albo zrobić samemu w domu (z pomocą filmu instruktażowego – w linku), albo przyjść o godz. 13.30 do Hali Immobile Łuczniczka i skorzystać z pomocy i materiałów przygotowanych przez nas. Najlepiej jednak weź ze sobą którąś z następujących rzeczy: tuby z kartonu, wiaderka plastikowe, garnki i pokrywki, puszki, drewniane łyżki, a także zalegające w szafce ryż, kaszę i inne produkty, z których można zrobić perkusjonalia.

Wszyscy, którzy będą bić z nami rekord, zostaną przydzieleni do jednej z czterech grup podzielonych ze względu na rodzaje instrumentów:

· I GRUPA: Sekcja dzwonków (instrumenty blaszane),

· II GRUPA: Sekcja surdo (bębny zrobione z plastikowych wiader),

· III GRUPA: Sekcja cajonowa (pudła kartonowe, skrzynki drewniane),

· IV GRUPA: Sekcja chocalho (dzwonki, przeszkadzajki, grzechotki i shakery).

 

Filmy z instrukcjami, jak wybijać rytm w danej sekcji, znajdziesz na kanale Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy na YouTube.

Zapisy przyjmujemy do 25 maja do godz. 12.00 na adres: rekord@mck-bydgoszcz.pl. W mailu należy podać imię i nazwisko, numer kontaktowy i wiek uczestnika (osoby do 14 roku życia muszą pozostać podczas trwania imprezy pod opieką dorosłych opiekunów).

Bicie rekordu Guinnessa uświetni koncert naszej niezwykle oryginalnej Orkiestry na Dużym Rowerze (Big Bike Orchestra), zespołu, który podbił już serca widzów programu Mam Talent. Zagrają z zaproszonymi gośćmi i razem z nami poczekają do ogłoszenia wyniku przez sędziów, którzy czuwają nad prawidłowym przebiegiem rekordu.

PROGRAM:

28 maja 2023, Hala Immobile Łuczniczka

· 13.30 -15.00 – otwarte warsztaty na Hali

· 15.00 – 16.00 – wpuszczanie na płytę Łuczniczki uczestników bicia rekordu/wspólne ćwiczenie przed ostatecznym graniem/Koncert Akademii Muzycznej pod kierownictwem prof. Jurczyka/koncert Dziecięcej Orkiestry Recyklingowej

· 16.00 – próba bicia rekordu Guinnessa

· 16.30 – koncert Big Bike Orchestra ze specjalnymi gośćmi

 

Dlaczego gramy na instrumentach z recyklingu?

Bydgoski Emcek w swoich działaniach od zawsze stawiał na kulturę zaangażowaną społecznie – w kontekście zagrożenia klimatycznego także nie pozostajemy obojętni. W 2021 roku w ramach festiwalu Drums Fusion powstał projekt Kultura ProNatura – poprzez działania kulturalne chcieliśmy zwrócić uwagę odbiorców na problemy współczesnego świata. W ramach tego projektu powołaliśmy do życia Big Bike Orchestra/Orkiestra na Dużym Rowerze oraz Dziecięcą Orkiestrę Recyklingową. Ta druga, złożona z przedszkolaków i uczniów bydgoskich szkół uczy się grać na perkusjonaliach pod okiem profesjonalistów. Ale nie na zwykłych instrumentach – dzieci i młodzież tworzą je z materiałów recyklingowych. Tym samym udało się nam połączyć kulturę, a konkretnie – muzykę z działaniem ekologicznym i edukacyjnym. W zeszłym roku z kolei, z pomocą tej samej Orkiestry stworzyliśmy ideę bicia rekordu na instrumentach z recyklingu. I udało się! W przedsięwzięcie zaangażowały się szkoły nie tylko z Bydgoszczy, ale też z innych Polskich miast, m. in z Rzeszowa. W 2023 roku chcemy pójść jeszcze dalej – we wspólne muzyczne i ekologiczne przedsięwzięcie chcemy włączyć więcej miast Polski, szczególnie miasta zrzeszone w Metropolii Bydgoszcz i pobić kolejny Rekord Guinnessa na instrumentach z recyklingu.

Poprzednie rekordy Emceku na DRUMS FUSION

Ustanowiliśmy rekord Polski w kategorii „Najwięcej osób grających na instrumentach z recyklingu jednocześnie”. Rekord biliśmy 28 maja 2022, czyli w drugi dzień zeszłorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Perkusyjnej DRUMS FUSION. Biuro Rekordów podało nam oficjalny wynik: we wspólnym graniu udział wzięły 391 osoby.

To już drugi rekord pobity w historii tego festiwalu. Pierwszy – i to był Rekord Guinnessa pobiliśmy w grze na największym bębnie w 2016 roku. Było to spektakularne przedsięwzięcie przygotowane z rozmachem artystycznym i medialnym – działania zaprojektował mistrz działań plenerowych Ryszard Bazarnik. Gigantyczny instrument posiadał membranę o 10-metrowej średnicy, a jego waga przekraczała 3 tony. Zanotowano obecność 296 osób jednocześnie bębniących na największym bębnie świata.

Linki do filmów instruktażowych dla poszczególnych Sekcji (Hakuna Matata).

1. Wszystkie sekcje razem – TUTAJ

2. Sekcja Surdo – TUTAJ

3. Sekcja dzwonków – TUTAJ

4. Sekcja Chocalo – TUTAJ

5. Sekcja Cajonowa – TUTAJ

 

Partnerem głównym wydarzenia jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.