Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

PRZEŹROCZA odlecą w kosmos (1-4.09.2022)

PRZEŹROCZA odlecą w kosmos (1-4.09.2022)

Niech pierwszy rzuci meteorytem ten, kto nie budował kiedyś z pościeli statku kosmicznego, kto w myślach nie stawiał pierwszych kroków na Księżycu niczym Neil Armstrong. Kosmiczna Agencja Lotów Filmowych festiwalu Przeźrocza zaprasza na podróż w kosmos, która oderwie nas od rzeczywistości i pozwoli na nieziemskie i filmowe przekraczanie granic. W tę drogę wyruszymy z nazwiskami wielkiego formatu: m.in. Jerzym Skolimowskim, Anką i Wilhelmem Sasnalami, Marcinem Borchardtem, Krzysztofem Gawronkiewiczem, Maciejem Cuske oraz Jakubem Ziołkiem. Głównym punktem programu będzie trzecia projekcja festiwalowa w Polsce nagrodzonego w Cannes filmu „Io” Jerzego Skolimowskiego. 

>> program festiwalu

Odlotowa 8. edycja Przeźroczy, to wydarzenie balansujące na styku filmowych światów. Nie oddalamy się od źródeł i pozostajemy między dokumentem, klasyką, a awangardą. Ostatni czas sprawił, że czujemy jakbyśmy żyli w rzeczywistości pomiędzy science, a fiction. Już pierwszego dnia festiwalu sięgamy daleko w przestrzeń. Za sprawą pokazu ogrodowego Barbarelli w reżyserii Rogera Vadima, w tajemniczym ogrodzie skrywanym za fasadami secesyjnych kamienic, przy ulicy Cieszkowskiego wyruszymy z Grzegorzem Kaczmarkiem w podróż ku przyszłości. Tego dnia zaprosimy również na wernisaż wystawy ilustracji Krzysztofa Gawronkiewicza do książki Macieja Cuske Wieloryb z Lorino – zapiski z końca świat oraz degustacje literacką do Piwnicy Win. Drugiego dnia Przeźroczy zaprezentujemy intrygujący obraz Nie zgubiliśmy drogi w reżyserii Anki i Wilhelma Sasnalów. Będzie to drugi pokaz w Polsce. Film, to dowód na to, jak twórczość nowonurtowa otwiera przed nami kolejne perspektywy. Całość dopełni koncert ścieżki dźwiękowej z filmu w wykonaniu Jakuba Ziołka, artysty nagrodzonego Paszportem Polityki. Tego dnia kino lokalne połączy się również z (nie)ziemskim, a wszystko za sprawą projekcji nakręconego w pobliskim Wylatowie Na niebie, na ziemi w reżyserii Macieja Cuske.

Pierwsze dwa dni festiwalu to także krótkie metraże, czyli 2. edycja konkursu filmowego Błysk Oka. Funkcjonująca od zeszłego roku formuła konkursowa daje możliwość zapoznania się z twórczością młodych autorów i autorek kina niezależnego. Podczas finałowej gali w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy, 3.09. poznamy nagrodzonych w kategoriach: Grand Prix, najlepszy montaż, najlepsze zdjęcia oraz nagroda publiczności. Filmy oceni jury w składzie: Weronika Płaczek, Marcin Borchardt, Krzysztof Gawronkiewicz.

W tym roku ze światowej premiery w Cannes przeniesiemy się wprost do Bydgoszczy na przedpremierowy pokaz Io w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Nagroda Jury w Cannes nie zdarza się przypadkiem. Skolimowski jak zawsze nas zaskakuje. W kreacji filmowej Io brawurowo łączy świat ludzki ze zwierzęcym. W fazie eksperymentu i abstrakcji zostaniemy już do końca dnia – na ekranie Kina Orzeł zobaczymy Europę w reżyserii Franciszka i Stefana Themersonów. Odnalezione po przeszło 80. latach arcydzieło, odkryje karty zapomnianej historii . Niedziela to dzień komiksu, czyli wisienka na torcie łącząca świat dokumentalny z komiksowym. Rozpoczniemy go spacerem bydgoskimi śladami Kapitana Żbika, by następnie udać się na premierę książki Wieloryb z Lorino – zapiski z końca świata Macieja Cuske z ilustracjami Krzysztofa Gawronkiewicza i zobaczyć film W centrum komiksu w reżyserii Macieja Bieruta. Przeźrocza zamkną się w tym roku ponad horyzontem – w ramach cyklu kino na suficie w Landschafcie zobaczymy erotyzujący film science fiction Czułe miejsca Piotra Andrejewa. Kosmiczna Agencja Lotów Filmowych zaprasza na 8. edycję Przeźroczy! Zapowiada się odlotowa podróż w nieznane. Wsiadajcie!

 

Informacja o biletach

W programie festiwalu oznaczono pokazy biletowane. Płatne wejściówki obowiązują na projekcje filmowe i spotkania w Kinie Orzeł. Bilety są dostępne w kasie Kina Orzeł oraz przez internet. W programie na stronie festiwalu przy konkretnych wydarzeniach można znaleźć linki do płatności online na bilety24.pl. Na pozostałe wydarzenia w Mózgu, Landschafcie, Fabryce Lloyda i przestrzeni miasta wstęp jest wolny. W niektórych przypadkach oznaczonych w programie ilość miejsc jest ograniczona i obowiązują zapisy, o udziale w wydarzeniu decyduje kolejność przybycia.

  

  1. Przeźrocza Festiwal Filmowy

Bydgoszcz, województwo kujawsko-pomorskie

www.przezrocza-festiwal.pl