Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Strony/Struny – nowy projekt muzyczno-literacki w MCK

Strony/Struny – nowy projekt muzyczno-literacki w MCK

Strony/Struny – nowa przestrzeń dla muzyki i literatury. Trzy live sessions z Biszem.

Rozpoczynamy nowy projekt, który w wyjątkowy sposób łączy literaturę i muzykę graną na żywo. Do kompozycji instrumentalnych czytane będą ważne teksty polskiej literatury współczesnej. Całość zarejestrowana zostanie w studiu A/V w Miejskim Centrum Kultury i udostępniona na szeroko dostępnych platformach internetowych. W pierwszych sesjach nagraniowych udział weźmie bydgoski zespół B.O.K z Biszem na czele.

Projekt „Strony/Struny” wspólnie realizowany przez Stowarzyszenie PROpozycja i Miejskie Centrum Kultury przerzuci kolejny most pomiędzy literaturą a muzyką graną na żywo. Wybrane utwory zaproszonego wykonawcy staną się ścieżką dźwiękową do starannie dobranych fragmentów literatury współczesnej.

Za kompozycje w pierwszej części live sesji odpowie kolektyw bydgoskich muzyków z zespołu B.O.K z Jarkiem Jaruszewskim na czele, wykorzystując materiał z płyt “Wilk Chodnikowy”, “Labirynt Babel” i “Symetria”. Z kolei wśród czytanych fragmentów książek znajdą się utwory m. in. Olgi Tokarczuk, Stanisława Brzozowskiego czy Zygmunta Baumana. Całość stworzy nowatorską formę słuchowiska na żywo, w którym muzyka oddziaływać będzie na literaturę, a słowo na dźwięki.

Projekt ma na celu promocję muzyki instrumentalnej i czytelnictwa, ale ważną jego częścią jest także poruszana tematyka. Artyści, poprzez odpowiedni dobór fragmentów literackich chcą zwrócić uwagę na ważne problemy współczesnego świata, m.in. problem konsumpcyjnej kultury, wykluczenia społecznego czy pułapek cyfrowej rzeczywistości.

Wszystkie nagrania realizowane będą w bydgoskim A/V Studio w Miejskim Centrum Kultury, co zapewni profesjonalną studyjną jakość dźwięku i obrazu. Tak przygotowane i wyprodukowane muzyczne spektakle umieszczone zostaną bezpłatnie na szeroko dostępnych platformach internetowych.

Strony/Struny. Live studio sessions.
Premiery odcinków: I – 30.07, II – 6.08, III – 13.08
Dostępne m. in. na stronie www.mck-bydgoszcz.pl i naszym Facebooku.