Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Sukces Macieja Cuske – trzy nagrody za film „Wieloryb z Lorino”!

Sukces Macieja Cuske – trzy nagrody za film „Wieloryb z Lorino”!

Film dokumentalny „Wieloryb z Lorino” bydgoskiego reżysera Macieja Cuske zdobył aż trzy nagrody podczas 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

„Wieloryb z Lorino” był najczęściej wyróżnianym filmem tegorocznej edycji krakowskiego Festiwalu, który ze względu na epidemię w całości przeniesiony został do sieci. Obraz Macieja Cuske otrzymał aż trzy nagrody: Srebrny Róg dla reżysera filmu o wysokich walorach artystycznych,  nagrodę Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za montaż dla Katarzyny Orzechowskiej oraz Nagrodę dla najlepszego producenta polskich filmów krótkometrażowych i dokumentalnych ufundowaną przez Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych dla Mikołaja Pokromskiego i Aldony Pokromskiej.  

„Wieloryb z Lorino” to opowieść o ludziach, którzy zamieszkują jedno z najbardziej niedostępnych i najtrudniejszych do życia miejsc na Ziemi – Półwysep Czukocki. Oddzielony wąską cieśniną od Alaski Półwysep, leży na północno-wschodnim krańcu Eurazji, nad Morzem Beringa i Czukockim. Obecnie mieszkają tu Rosjanie, Czukcze i Eskimosi. Film Macieja Cuske pokazuje, jak w zdegradowanym świecie, w świecie po upadłym systemie starożytna tradycja, w której polowanie na wieloryby jest koniecznym warunkiem przetrwania próbuje się odrodzić.

W uzasadnieniu Jury Konkursowego Krakowskiego Festiwalu Filmowego czytamy: „Wieloryb z Lorino” otrzymuje Srebrny Róg za doświadczenie głębi, w której metaforyczne obrazy i dźwięk pozwalają nam zanurzyć się w rzeczywistość rdzennej syberyjskiej wioski położonej w odległym i zapomnianym zakątku Rosji. (…) ten wyjątkowy film w piękny sposób przedstawia kulturowy związek pomiędzy człowiekiem a środowiskiem i paradoksalnie pokazuje nam, że mężczyźni, którzy polują na zagrożone wieloryby, aby przeżyć, również należą do gatunku na granicy wymarcia”.  

 

Maciej Cuske urodził się w Bydgoszczy, jest absolwentem Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie.  Jest autorem m. in. takich obrazów jak „Kuracja”, „Cisza”, „Pod wiatr”, „Na niebie na ziemi”, „Katyń. 60 dni na planie, „Pamiętaj abyś dzień święty święcił”, „Daleko od miasta”, „ Wieloryb z Lorino”, a także współautorem filmu fabularnego „Stacja Warszawa”. Jest laureatem wielu nagród festiwalowych, m. in. w Győr, Paryżu, Cieszynie, Łagowie, Wrocławiu, Toruniu czy Krakowie.

Maciej Cuske wraz z Marcinem Sauterem prowadzą w Miejskim Centrum Kultury Bydgoską Kronikę Filmową. To miejsce, które skupia młodych filmowców i miłośników kinematografii. W BKF o filmie się rozmawia, filmy się ogląda i co najważniejsze – filmy się tworzy. Pod okiem tych dwóch doskonałych dokumentalistów powstało już ponad 80 obrazów pokazujących Bydgoszcz i region, tworząc tym samym oryginalną i niezwykłą kronikę miejsca i mieszkających tu ludzi.