Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Święto Kawy w Bydgoszczy – świętujcie z nami!

1-2- października 2022 / sprawdź program!

Święto Kawy w Bydgoszczy – świętujcie z nami!

Święto Kawy w Bydgoszczy, 1-2- października 2022

 

1 października (sobota), Muzeum Legend Szyperskich – Barka Lemara, Spichrze nad Brdą (Muzeum Okręgowe im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy).

2 października (niedziela), Zespół Pałacowo – Parkowy w Ostromecku, Pałac Nowy, ul. Bydgoska 9

Kawosze na całym świecie obchodzą swoje święto 1 października – to wtedy wypada Międzynarodowy Dzień Kawy. W tym roku po raz pierwszy świętować go będziemy także w Bydgoszczy. Bo w naszym mieście nigdy nie brakowało kawiarni serwujących dobrze parzoną małą czarną, a w ostatnich latach lokalni bariści tworzą autorskie mieszanki.

Zapraszamy także do poznania historii kawy zarówno w wymiarze globalnym jak i lokalnym. Ważną częścią spotkania będzie dyskusja nad poszukiwaniem kulinarnej tożsamości w Bydgoszczy. Pomogą nam w tym wybitni goście – prof. Fabio Parasecoli (New York University) i prof. Jarosław Dumanowski (Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu).

Królewska Fundacja Jana III i Marii Kazimiery Sobieskich (Katarzyna Krystyna Jasińska i Maciej Adam Jasiński) przygotowała z kolei wystawę oraz niezwykle spotkanie w iście królewskim stylu.

Świętować będziemy na Barce Lemara i w Spichrzach nad Brdą przy ul. Spichlernej oraz w Pałacach Ostromecko. A o dobrą kawę dla wszystkich postara się Bromberg Kaffe.

 

Święto Kawy w Bydgoszczy – program

1 października, sobota, 12.00 – 16.00 / ul. Spichlerna

Wystawa plakatów i ulotek związanych z kawą

Muzyka latynoska

Degustacja kawy „Bromberg Kaffe”

 

Prelekcje, prezentacje:

12.00 – „Kawa po królewsku” – spotkanie z Królem Janem III Sobieskim i Królową Marysieńką poświęcone m.in. historii kawy w Polsce

13.00 – „Kawa z ładowni” – zwiedzanie barki „Lemara” połączone z prelekcją na temat technik transportu kawy i zwyczajów kulinarnych załóg – prowadzenie Adam Gajewski

14.00 – „Mała czarna. O globalizacji i lokalności jedzenia”. prof. Fabio Parasecoli, prof. Jarosław Dumanowski, Anna Kornelia Jędrzejewska. Miejsce: MOB, Spichrze nad Brdą, wystawa stała (wstęp 1 zł)

15.00 – 16.00 – Godzina z tangiem argentyńskim.

 

2 października, niedziela, ZPP Ostromecko, Pałac Nowy, ul. Bydgoska 9

 

10.00-20.00 – Z kawą przez dzieje – wystawa w Starej Kuchni (Pałac Nowy)

12.00 – „Jak przyrządzić dobrą kawę?” – spotkanie z Przemysławem Zgardą, baristą, twórcą i właścicielem „Bromberg Kaffe”. Koszt 20 zł

13.00 – „Kawa z królem. O dziejach aromatycznego napoju”- Królewska Fundacja Jana III i Marii Kazimiery Sobieskich, prelekcja z prezentacją i degustacją kawy oraz bydgoskich wypieków. Koszt 40 zł. Przez cały weekend (1-2 października) zniżka na kawę w Pałacach Ostromecko.

Zapisy i informacje: recepcja@palaceostromecko.pl / +48 785 250 182

 

Organizatory i partnerzy:

Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy/Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Centrum Dziedzictwa Kulinarnego Wydział Nauk Historycznych UMK

Królewska Fundacja Jana III i Marii Kazimiery Sobieskich

Bromberg Kaffe