Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Świętujemy 102 rocznicę powrotu Bydgoszczy do Macierzy – PROGRAM

20 i 23 stycznia 2022 / MCK oraz Pałac Nowy w Ostromecku

Świętujemy 102 rocznicę powrotu Bydgoszczy do Macierzy – PROGRAM

Świętujemy 102 rocznicę powrotu Bydgoszczy do Macierzy

Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy tradycyjnie włącza się w obchody rocznicy powrotu Bydgoszczy do Polski. W tym roku przygotowaliśmy dla Was trzy wydarzenia: pokaz niemego kina, pokaz materiałów zebranych podczas projektu Bydgoszcz na Taśmie, którym towarzyszyć będzie muzyka na żywo oraz koncert w Pałacu Nowym w Ostromecku.

„Flobuda pod ferdeką, czyli „Wieża Kanclerza” i inne wypadki niemego kina znad Brdy”

20 stycznia 2022, godz. 13.00 / sala MCK

102 rocznicę powrotu Bydgoszczy w granice Polski dedykujemy branży, która istniała nad Brdą dość krótko, lecz inspiruje i zaciekawia współczesnych. Mowa o niemym kinie – filmach tworzonych przez lokalne wytwórnie, angażujące miejscowych aktorów. Godzinne spotkanie z niemą kinematografią i jej naśladowcami odbędzie się 20 stycznia 2022 roku, w sali kinowej „Orła”, o godzinie 13.00. Postaramy się połączyć „oficjalną” aurę Rocznicy z dobrą zabawą i powtórką z historii. Na scenie MCK gościnnie pojawi się Ewa Rynka – autorka książki o lokalnym życiu towarzyskim epoki międzywojnia oraz Anna Kornelia Jędrzejewska – ekspertka od dziejów kulinariów. Usłyszymy natchnione duchem przeszłości dźwięki katarynki Marcela.

Wstęp wolny – za wejściówkami, dostępnymi w kasie MCK. Specjalna pula wejściówek trafi do Słuchaczy „Agory Nestora”.

 

Bydgoszcz na Taśmie z muzyką na żywo Jachna/Kempa/Maćkowiak/Waliszewski

20 stycznia 2022, godz. 19.00 / sala MCK

Bydgoska Kronika Filmowa przy okazji rocznicy Powrotu Bydgoszczy do Macierzy po raz kolejny zaprasza wszystkich mieszkańców na niezwykły pokaz materiałów zebranych podczas akcji Bydgoszcz na Taśmie. Do seansu muzykę na żywo zagra powołany specjalnie na tę okazję skład Jachna/Kempa/Maćkowiak/Waliszewski.

Projekt Bydgoszcz na Taśmie powstał w 2015 roku z inicjatywy Macieja Cuske i Marcina Sautera. Na wzór Polskiej Kroniki Filmowej pragnęli stworzyć unikalne w skali kraju regionalne archiwum filmowe. Do akcji zaprosili mieszkańców miasta prosząc o przekazanie starych, zalegających na strychach taśm 8 i 16 mm, które następnie zdigitalizowano i opublikowano na stronie bydgoszcznatasmie.pl.

Specjalnie na potrzeby tegorocznego pokazu, muzycy związani z bydgoską sceną eksperymentalną stworzyli autorską oprawę dźwiękową z pogranicza elektroniki, jazzu, post rocka i muzyki filmowej. Będzie to impresja inspirowana filmem, zmontowanym przez BKF z pozyskanych materiałów archiwalnych.

Do filmu na żywo zagrają:

Wojciech Jachna – trąbka

Artur Maćkowiak – gitara, elektronika

Adam Kempa – gitara, elektronika

Piotr Waliszewski – perkusja

Darmowe wejściówki można odbierać w kasie MCK. Osoby w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19 uprzejmie prosimy o okazanie „paszportów covidowych” (UCC) przy pobieraniu wejściówki oraz przed wejściem na salę.

 

Recital Tomasza Zająca – koncert z okazji rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy

23 stycznia 2022, godz. 17.30 / Pałac Nowy w Ostromecku

Tomasz Zając jest jednym z najwybitniejszych polskich pianistów młodego pokolenia. Koncertował w Polsce i za granicą – w Niemczech, Austrii, Francji, Norwegii, Białorusi, Czechach, Iranie, Japonii – występując między innymi w takich salach, jak: Vahdat Hall, Radiokulturhaus Wien, NOSPR, Rudolfinum, Filharmonia Witebska, Polska Filharmonia Bałtycka, Filharmonia Krakowska. Występował z takimi orkiestrami jak: orkiestra Filharmonii Warmińsko-mazurskiej, „Kijowscy Soliści”, Sinfonietta Cracovia, Sinfonietta Polonia, Capella Gedanensis, orkiestra Filharmonii Kaliskiej, orkiestra Filharmonii Świętokrzyskiej. We wrześniu 2013 roku, wraz z Natalią Walewską – koncertmistrz Polskiej Filharmonii Bałtyckiej – nagrał płytę z miniaturami na skrzypce i fortepian dla wytwórni Soliton.

Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona (zapisy SMS 507 099 187).

 

Zapraszamy do wspólnego świętowania powrotu Bydgoszczy do Macierzy!