Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

WIOSNA FESTIWALI 2022: Każdy inny, wszystkie równe.

MCK startuje z tegoroczną odsłoną Wiosny Festiwali

WIOSNA FESTIWALI 2022: Każdy inny, wszystkie równe.

WIOSNA FESTIWALI 2022
Każdy inny, wszystkie równe.

Świat w 2022 roku nie jest światem marzeń. Pandemia, podziały i szerzące się nierówności społeczne, pogłębiająca się niedola obywateli świata, osłabiona gospodarka, strach o jutro.

Dlatego w tym roku w Emceku, jeszcze bardziej niż zwykle, stawiamy na ludzi. Stajemy w obronie praw człowieka – każdego człowieka – żyjącego tuż obok nas – za ścianą, za rogatkami miasta, wreszcie – za granicą. Wierzymy, że każdy z nas ma prawo być sobą, ma prawo być indywidualną jednostką, obywatelem, a jednocześnie pełnoprawnym członkiem społeczeństwa. Niezależnie od tego, w co wierzy (lub nie), jaki ma kolor skóry, orientację seksualną, poglądy polityczne, majątek… Dlatego zdecydowaliśmy, że hasło promujące i niejako spinające klamrą wszystkie festiwale wchodzące w skład tegorocznej Wiosny Festiwali brzmieć będzie: każdy inny, wszystkie równe. Bo my tak patrzymy na ludzi. I poprzez kulturę chcemy, by i oni zaczęli postrzegać tak siebie nawzajem. Wierzymy, że każdy z nas ma prawo do życia – godnego, szczęśliwego, dostatniego. I wiemy, że kultura może być drogą do osiągnięcia tego celu.

Tegoroczna Wiosna Festiwali startuje już 17 marca i trwać będzie nieprzerwanie do połowy czerwca. W jej skład wejdą, jak co roku, festiwale, do których zdążyliśmy Was już przyzwyczaić i na które – mamy nadzieję – czekacie. Ethniesy, Animocje, Millennium Docs Against Gravity, Drums Fusion i Przeczytani – to nasza Wielka Piątka dla Świata.

W tym roku każdy z nich w pewien sposób stawiać będzie na ludzi, na ich prawo do godnego życia.

I tak, jak wierzymy, że mimo różnic wszyscy jesteśmy równi, wszyscy jesteśmy ludźmi, tak też podchodzimy do naszych festiwali. Każdy z nich jest w stanie dać Wam coś innego, zadbać o cały wachlarz najróżniejszych doznań, niosąc jednocześnie najważniejsze humanitarne wartości. I tylko od Was zależy, czy zdecydujecie się je przyjąć i odważycie się z nich skorzystać.

Spot Wiosny Festiwali 2022 do obejrzenia TUTAJ.