Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Wiosna Was zaskoczy! Czym? Wiosną Festiwali!

18 marca startujemy z Wiosną Festiwali 2021

Wiosna Was zaskoczy! Czym? Wiosną Festiwali!

Wiosna Was zaskoczy! Czym? Wiosną Festiwali!

Zakrzywiamy kalendarzową czasoprzestrzeń i rozpoczynamy wiosnę wcześniej niż reszta świata! 18 marca startujemy z Wiosną Festiwali 2021 i zapraszamy Was na pięć dużych i kompletnie różnych imprez. Nie spuszczajcie nas z oczu aż do czerwca – czekają na Was Ethniesy, Przeczytani, Animocje, Millennium Docs Against Gravity i Drums Fusion.

Mamy wielką nadzieję zobaczyć się z Wami na żywo. Jeśli nie, spotkamy się online.

Wiosna Festiwali to flagowy projekt Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, który po raz pierwszy pod tym szyldem wystartował w 2019 roku.

Co dla Was mamy w tym roku?

Tradycyjnie zaczniemy od Ethniesów, czyli Festiwalu Muzyki Tradycyjnej i Ludowej, który jak nic innego potrafi pobudzić do życia po zimowej szarudze. Rozpoczniemy 18 i będziemy z Wami do 21 marca. Wystąpią muzycy, którzy folkowe dźwięki potrafią przefiltrować przez własną wrażliwość, dzięki czemu mamy okazję usłyszeć tradycję w zupełnie nowych, autorskich aranżacjach.

Po Ethniesach nie damy Wam czasu na wzięcie głębokiego oddechu – już 22 marca zapraszamy na Przeczytanych – festiwal literatury, podczas którego okazji do spotkań z pisarzami, tłumaczami i Wami – czytelnikami będzie całkiem sporo. I na pewno będzie ciekawie – Przeczytani to jedyny festiwal literatury w Polsce, którego program w całości tworzą licealiści, zapraszając do udziału w imprezie wybranych przez siebie twórców.

W kwietniu zapraszamy na 10. edycję Animocji. Ten Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych to za każdym razem solidna porcja najlepszego kina animowanego dla dorosłych, z – jak zawsze towarzyszącym imprezie – Aneksem dla Dzieci. Na festiwalu zobaczycie filmy z całego świata, które powalczą w Konkursie Głównym o grand prix. Zostanie także przyznana Nagroda za Szczególne Osiągnięcia w Dziedzinie Dubbingu, którą w poprzednich latach otrzymały (i tym samym gościły na festiwalu) takie osobistości jak m.in. Anna Apostolakis-Gluzińska czy Krzysztof Kowalewski. Na Animocje zarezerwujcie sobie czas między 18 a 24 kwietnia.

Kolejną filmową propozycją w ramach Wiosny Festiwali jest Millennium Docs Against Gravity (14–23 maja). To największy festiwal filmów dokumentalnych, co roku zaskakujący widzów bogactwem form i tematów. Obok głównego programu festiwalu, który odbywa się w jednym czasie w największych miastach Polski, pojawi się także Bydgoski Aneks tej filmowej imprezy.

Na wielki finał festiwalowej wiosny zaprosimy Was na Drums Fusion. Dziś to już chyba najbardziej rozpoznawalny i największy festiwal sztuki perkusyjnej w Polsce, na którym gościli m.in. Dave Lombardo, Cindy Blackman Santana, fińska Apocalyptica, wirtuoz jazzu Jan Garbarek i wielu innych. Także w tym roku również nie zabraknie nieprzeciętnych muzyków i wspaniałych koncertów. To prawdziwe święto perkusji potrwa od 28 maja do 4 czerwca.

Szczegóły na www.wiosnafestiwali.pl

Wiosna Festiwali 2021:

 

Ethniesy – 18–21 marca

Przeczytani – 22–28 marca

Animocje – 18–24 kwietnia

Millennium Docs Against Gravity – 14–23 maja

Drums Fusion – 28 maja – 4 czerwca