Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

„Wschód wolności”- kultura dla Białorusi

29 listopada 2020, godz. 17.00-22.00 / online

„Wschód wolności”- kultura dla Białorusi

29 listopada 2020, godz. 17.00–22.00, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, wydarzenie online (FB MCK oraz YT MCK)

„Wschód wolności” – kultura dla Białorusi

„Wschód wolności” to wielowymiarowe wydarzenie, które jest naszą formą wsparcia i wyrazem solidarności dla wolnościowych środowisk w Białorusi. Poprzez kulturę chcemy pokazać, że Białorusini i Białorusinki nie są w tej walce o wolność, sprawiedliwość, demokrację, ludzką godność, wreszcie – w walce o życie – osamotnieni.

29 listopada w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy i zarazem na całym świecie – dzięki relacji na żywo w internecie – Białoruś będzie tematem najważniejszym i jedynym, ale jakże wielowymiarowym.

Premierę będzie miała wydana przez nas antologia współczesnej literatury białoruskiej pt. „Wschód wolności” z udziałem jednego z jej autorów – Andreja Chadanowicza, jej redaktorki Emilii Walczak i Karoliny Sałdeckiej (kwartalnik „Fabularie”).

Naszym gościem będzie także Ziemowit Szczerek, pisarz i reportażysta, współautor książki „Ojczyzna dobrej jakości. Reportaże z Białorusi”.

Będziemy mogli obejrzeć wystawę niezwykłych prac Mikity Rasolki, projektanta i ilustratora z Białorusi, mieszkającego i tworzącego we Wrocławiu, autora plakatu do naszego wydarzenia „Wschód wolności”.

Jeśli Białoruś, to musi zabrzmieć również muzyka – recital Nasty Niakrasavej „Moc głosu. Głos kobiety”, który łączy w sobie trzy ogniwa: śpiew a cappella, opowieści o tradycjach i niezwykłych losach kobiet, od których wokalistka przejęła repertuar tradycyjny, oraz prezentację zdjęć, a także koncert Ilo & Friends, aktualnie jedynego na Podlasiu zespołu białoruskojęzycznego, który gra rockową muzykę współczesną.

Białoruś chcemy wspierać nie tylko poprzez kulturę i wyrazy solidarności z walczącymi o wolność. Już teraz zachęcamy do finansowego wsparcia Fundacji Białoruski Dom za pośrednictwem portalu Zrzutka.pl.

Wszystkie wydarzenia odbędą się na żywo online. Wszystkie są darmowe. Zapraszamy na FB Miejskiego Centrum Kultury oraz kanał YouTube MCK.

 

PROGRAM:

■ godz. 17.00 Wernisaż prac Mikity Rasolki

godz. 17.15 Premiera antologii współczesnej literatury białoruskiej pt. „Wschód wolności” z udziałem jednego z jej autorów – Andreja Chadanowicza, jej redaktorki Emilii Walczak i Karoliny Sałdeckiej (kwartalnik „Fabularie”)

■ godz. 18.00 „CAFE FABU” – kolejna odsłona cyklu spotkań w duchu nowego dialogu, w oparciu o aktualne tematy kulturalno-społeczne, w kontekście dynamicznie zmieniającego się świata. Tematem kolejnej rozmowy będzie książka „Ojczyzna dobrej jakości. Reportaże z Białorusi”. W spotkaniu udział weźmie jej współautor Ziemowit Szczerek

■ godz. 19.30 Koncert „Nasta Niakrasava – recital Moc głosu. Głos kobiety”

■ godz. 20.30 Koncert Ilo & Friends