Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Wyjątkowy wywiad z Jeffem Ballardem, światową ikoną perkusji – sprawdź szczegóły!

Do obejrzenia i posłuchania od 17 września na FB Drums Fusion i na stronie Radio Kultura

Wyjątkowy wywiad z Jeffem Ballardem, światową ikoną perkusji – sprawdź szczegóły!

Wywiad z Jeffem Ballardem, światową ikoną perkusji

Jeff Ballard to jedna z najznamienitszych postaci współczesnego świata muzycznego i jeden z najlepszych perkusistów jazzowych. W tym roku wystąpił w Bydgoszczy podczas Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Perkusyjnej DRUMS FUSION. Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z artystą na Emckeowym kanale YouTube, w playliście Drums Fusion Extras (link do filmu: https://youtu.be/CxR7uQJsock); na facebookowym profilu Drums Fusion w zakładce „Filmy” (link do profilu: https://www.facebook.com/drumsfusion) oraz do posłuchania na stronie Radia Kultura w zakładce podcasty.

Jeff Ballard dorastał w Santa Cruz w Kalifornii. Wspomina, że jako dziecko spędzał wiele godzin w rodzinnym domu słuchając płyt z kolekcji ojca, który był dla niego pierwszą i jedną z największych inspiracji. Jako muzyczny erudyta oraz perkusista z zamiłowania, to właśnie ojciec wprowadził Jeffa w muzyczny świat. „Count Basie, Ella Fitzgerald, Louie Armstrong, Sergio Mendez, Oscar Peterson i wielu innych – myślę, że ta wczesna ekspozycja uczyniła mnie częścią tego, kim jestem dzisiaj, szczególnie w odniesieniu do mojej miłości do dźwięku” – wspomina.

Droga muzyczna Jeffa Ballarda zawsze była otwarta, a sam muzyk chętnie podejmował się (i do dziś podejmuje) współpracy z różnymi składami i w różnych stylach muzycznych, bo jak mówi: „Wyzwanie polega na poszukiwaniu specyficznych potrzeb muzyki. Radość jest w odkryciu”.

W wieku dwudziestu pięciu lat zaczął grać z Rayem Charlesem. „Każdego roku koncertowaliśmy z zespołem przez 8 miesięcy. Mimo że często graliśmy te same utwory i aranżacje każdego wieczoru, Ray zawsze potrafił sprawić, że czuliśmy się tak, jakby to był pierwszy raz. Musiałem tylko obserwować stopy Raya, żeby wiedzieć, gdzie i jaki chce mieć groove.”

Po trzech latach współpracy z Rayem Charlesem, Jeff Ballard przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie znalazł podobnie myślących muzyków, którzy czerpali z tradycji, jak również poszukiwali własnej interpretacji gry i ekspresji w muzyce. Kurt Rosenwinkel, Mark Turner, Brad Mehldau, Avishai Cohen, Guillermo Klein, Larry Grenadier, Ben Allison czy Chick Corea – to tylko niektóre z postaci, z którymi współpracował.

W ciągu ostatniej dekady Ballard zaprojektował swoją własną, przesyconą indywidualizmem koncepcję dźwiękową i rytmiczną. Jako perkusista nieustannie poszukuje nowych brzmień i rozwiązań muzycznych co słychać nie tylko w technice jego gry, ale także w doborze instrumentarium – od klasycznych vintage zestawów perkusyjnych, po nietypowe perkusjonalia z całego świata.

Ballard od kilku lat intensywnie współpracuje z wieloma uniwersytetami muzycznymi na całym świecie, m.in.: w Szwajcarii, Francji i Włoszech, gdzie wykłada, prowadzi szkolenia, szkoły letnie oraz nagrywa kolejne płyty. Współpracownicy oraz muzycy podkreślają szczególnie jego oddanie, indywidualizm, nieustanną pracę nad własnym warsztatem i niezwykłą otwartość na każdy rodzaj inspiracji. „Wolność jest jedynym obowiązkiem” – to zdanie usłyszy każdy, kto zapyta Jeffa o istotę działań w muzycznym świecie.