Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

„Wyjście z jaskini” – nowa książka MCK

„Wyjście z jaskini” – nowa książka MCK

Nakładem wydawnictwa Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy ukazała się właśnie nowa książka!

Do ekskluzywnej serii tomów, w jakiej wcześniej wydaliśmy już dzieła wybrane Zdzisława Prussa i Michała Siewkowskiego, dołączyła niedawno antologia młodych bydgoskich autorek i autorów pt. „Wyjście z jaskini” pod redakcją i ze wstępem Agnieszki Bykowskiej.

W antologii przeczytamy wiersze i prozę Mikołaja Borysa Brzozowskiego, Jakuba Hartung-Wójciaka, Igora Książka, Marysi Majewskiej, Anny Mochalskiej, Martyny Ożóg, Zuzanny Pietrzak, Mateusza Jakuba „Κρόνος” Stosika, Julii Szwesty, Amelii Wielickiej, Gosi Wysockiej i Mikołaja Wysockiego.

Fragment wstępu: „W Bydgoszczy młoda poezja głównie się skrywa i wciąż raczkuje […] Po cichu liczę na to, że niniejszy zbiór coś rozpocznie. Samo zgromadzenie tych różnych sobie światów w jednym miejscu staje się prowokacją do podjęcia wspólnych działań. Myślę też, że w efekcie będziemy obserwatorami realizacji jednego z następujących scenariuszy: pierwszy z nich zakłada rzeczywiste zainteresowanie się sobą nawzajem. Oznacza to ni mniej, ni więcej wyjście z «jaskini», wspieranie swoich pomysłów i inicjatyw, a w konsekwencji rozwijanie środowiska młodych bydgoskich poetów, których głos przebija się do współczesnego dyskursu. Drugi natomiast (ten mniej korzystny) prowadzi do wizji tak zwanej bydgoskiej rezygnacji w wydaniu poetyckim”.

Agnieszka Bykowska (1994) – mieszka w Bydgoszczy. Publikowała m.in. w „Cegle”, „Fabulariach”, „WydawnictwieJ”, „Stronie Czynnej”. W 2018 roku zadebiutowała tomem „zgorzej, jaźniej”, zrealizowanym w ramach stypendium artystycznego. Prezentowała swoje teksty na scenach Majowego Buumu Poetyckiego, Nanofestiwali organizowanych przez toruński kolektyw poetycki „Rolnictwo Miejskie” i jeszcze w kilku miejscach. Od sierpnia 2020 organizuje w Bydgoszczy cykl wydarzeń o poezji pod nazwą „Wiersze z Wolnego Wybiegu”.