Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

XVI Europejskie Spotkania Artystyczne – program festiwalu

21-23 października 2022 / Bydgoszcz i Pałac Nowy w Ostromecku

XVI Europejskie Spotkania Artystyczne – program festiwalu

XVI Europejskie Spotkania Artystyczne – Festiwal Wielu Sztuk

21-23 października 2022

 

Zapraszamy na Europejskie Spotkania Artystyczne – Festiwal Wielu Sztuk. W programie wyjątkowe koncerty, wernisaże i spektakle teatralne. Gośćmi festiwalu będą m. in. aktorka Joanna Szczepkowska, francuski klarnecista Philippe Cuper, amerykański pianista Jeffrey Cohen, bydgoskie trio fortepianowego „Solis” oraz Warsaw Cello Quartet. Jak zawsze odbędą się także masterclass dla młodych muzyków. Wstęp wolny.

Inauguracje tegorocznych Europejskich Spotkań Artystycznych odbędzie się w piątek (21 października) w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Gościem wieczoru będzie znana aktorka i pisarka Joanna Szczepkowska, która otworzy wernisaż swoich prac, a następnie zaprezentuje swój monodram pt. „Dzikie ballady Adama M.”. Po spektaklu zapraszamy na spotkanie z artystką.

W sobotę 22 października w Akademii Muzycznej odbędą się masterclass – kursy dla młodych artystów. Następnie w Muzeum Wodociągów odbędzie się koncert „Muzyka amerykańska” prowadzony przez Jeffa Cohena. Wystąpią: Jeff Cohen – fortepian, Philippe Cuper – klarnet, Elżbieta Sandel – skrzypce oraz Marta Studzińska i Mateusz Walendzik – śpiew.

W niedzielę 23 października w Starej Hali Pomp odbędzie się koncert młodych talentów, następnie w Pałacu w Ostromecku zapraszamy na koncert muzyki klasycznej w wykonaniu tria fortepianowego Solis w składzie: Weronika Spychalska, Wiktoria Święciochowska i Kyungin Kelly Nam. Z kolei wieczorem w Muzeum Wodociągów odbędzie się koncert Warsaw Cello Quartet – kwartet 4 wiolonczel w składzie: Wojciech Bafeltowski, Dominik Frankiewicz, Jakub Pożyczka i Filip Sporniak. W programie najpiękniejsze polskie piosenki z lat 80-tych i 90-tych w aranżacji na 4 wiolonczele.

Organizatorzy: prof. dr Barbara Marcinkowska, Barbara Kozber-Niedbalska Fundacja Kalejdoskop Kultury, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Miejskie Wodociągi i Kanalizacja, Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy

 

PROGRAM

 

■ 21 października (piątek), godz. 18.00, Miejskie Centrum Kultury, ul. Marcinkowskiego 12–14

Wieczór inauguracyjny:

– wernisaż malarstwa Joanny Szczepkowskiej

– otwarcie festiwalu i koncert w wykonaniu Philippe’a Cupera (klarnet) i Agaty Nowakowskiej-Gumieli (fortepian). W programie: L. Bassi, Fantaisie wg opery Rigoletto G. Verdiego; L. Cahuzac, Pastorale cévenole i Cantilène

– monodram Dzikie ballady Adama M w wykonaniu Joanny Szczepkowskiej. Po spektaklu spotkanie z aktorką i sprzedaż książek

Joanna Szczepkowska – aktorka, pisarka, publicystka, malarka. Jako aktorka była nagradzana na wielu festiwalach, dziś uważana za jedną z najciekawszych osobowości świata kultury. W 1990 wydała swój pierwszy tom poezji, w 2004 debiutowała jako pisarka opowiadaniami Fragmenty z życia lustra. Od tej pory napisała wiele powieści, sztuk teatralnych, tomów poezji. Inną ważną dziedziną sztuki jest dla niej malarstwo. W 2017 założyła Teatr na Dole, gdzie grywa swoje sztuki. Podczas pandemii założyła internetowy Teatr Pudło, dając co tydzień 10-minutowe miniatury.

 

■ 22 października, sobota

– godz. 10.00–14.00, Akademia Muzyczna, ul. Słowackiego 7
Master classes: Barbara Marcinkowska (wiolonczela i muzyka kameralna), Philippe Cuper (klarnet), Jeff Cohen (interpretacja cykli pieśni kompozytorów francuskich, niemieckich i angielskich)

Philippe Cuper – francuski klarnecista światowej sławy, supersolista Opery Paryskiej. Laureat wielu konkursów międzynarodowych, zapraszany jako juror wielu konkursów. Koncertuje na całym świecie z prestiżowymi orkiestrami pod dyrekcją największych dyrygentów. Od 1982 jest profesorem hors classe konserwatorium w Wersalu. Daje master classes na wielu uniwersytetach świata. Jego uczniowie są solistami w orkiestrach na całym świecie.

Jeff Cohen – amerykański pianista, kompozytor, urodził się w Baltimore, od wielu lat mieszka w Paryżu. Gra na całym świecie z artystami najwyższej klasy. Dokonał wielu nagrań płytowych w wielu dziedzinach. Pracuje jako dyrektor śpiewu w Operze Paryskiej. Współpracuje przy nagraniach z wybitnymi dyrygentami. Brał udział także przy produkcji spektakli operowych i musicalowych. Jest profesorem w Konserwatorium Paryskim w dziedzinie interpretacji pieśni. Długi czas prowadził emisję telewizyjną dla dzieci Jeff d’orchestre. Skomponował też muzykę do wielu filmów.

– godz. 19.30, Muzeum Wodociągów, ul. Gdańska 242:
Muzyka amerykańska – koncert prowadzony przez Jeffa Cohena. Wystąpią: Jeff Cohen (fortepian), Philippe Cuper (klarnet), Elżbieta Sandel (skrzypce) oraz Marta Studzińska i Mateusz Walendzik (śpiew). W programie utwory m.in. L. Bernsteina i Ph. Glassa

 

■ 23 października, niedziela

– godz. 11.00, Muzeum Wodociągów, ul. Gdańska 242
Koncert Młode talenty w wykonaniu uczestników master classes

– godz. 16.00, Pałac Ostromecko, ul. Bydgoska 9
Koncert bydgoskiego tria fortepianowego Solis. W programie: J. Haydn, trio C-dur, części: I Allegro, II Andante, III Presto; J. Brahms, trio c-moll op. 101 nr 3, części: I Allegro energico, II Presto non assai, III Andante grazioso, IV Allegro molto

Bydgoskie trio fortepianowe Solis: Wiktoria Święciochowska (skrzypce), Weronika Spychalska (wiolonczela) i Kyungin Kelly Nam (fortepian). Powstało na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, założone przez trzy aktualne studentki tej uczelni. Przygotowuje konkursy międzynarodowe. Regularnie pracuje z prof. Barbarą Marcinkowską.

– godz. 19.30, Muzeum Wodociągów, ul. Gdańska 242
Warsaw Cello Quartet – koncert.
W programie najpiękniejsze piosenki z lat 80. i 90. w aranżacji na cztery wiolonczele

Warsaw Cello Quartet to zespół czterech młodych wiolonczelistów, absolwentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. W repertuarze zespołu są aranżacje piosenek polskich z lat 80. i 90. Członkowie zespołu: Jakub Pożyczka, Dominik Frankiewicz, Filip Sporniak, Wojtek Bafeltowski.