Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Yasmin Levy. Dama ladino na Drums Fuzjach – ogłaszamy kolejną gwiazdę tegorocznego festiwalu.

28 maja 2023 r., niedziela, godz. 19.00 / Filharmonia Pomorska

Yasmin Levy. Dama ladino na Drums Fuzjach – ogłaszamy kolejną gwiazdę tegorocznego festiwalu.

28 maja 2023 r., godz. 19.00 / Filharmonia Pomorska

Yasmin Levy. Dama ladino na Drums Fuzjach – ogłaszamy kolejną gwiazdę tegorocznego festiwalu.

Yasmin Levy – artystka fenomenalna, w dodatku jedna z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych gwiazd tzw. muzyki świata wystąpi 28 maja w Filharmonii Pomorskiej. Bilety już w sprzedaży.

Koncert będzie jednym z głównych wydarzeń zbliżającego się Międzynarodowego Festiwalu Rytmu i Sztuki Perkusyjnej Drums Fusion. Yasmin Levy usłyszymy w sekcji RYTMY ŚWIATA, która przybliża muzyczną różnorodność kontynentów. Będzie tu naprawdę wielobarwnie i inspirująco! Artystka łączy bowiem muzykę sefardyjską z elementami flamenco przy użyciu takich instrumentów jak ud, skrzypce, wiolonczela i fortepian.

Urodzona w Jerozolimie Levy śpiewa w ladino (judeohiszpańkim), czyli ginącym języku hiszpańskich Żydów. Yasmin była nim otoczona od maleńkości – jej ojciec, Yitzhak Levy, był bardzo ważną osobistością w kręgu ludzi prowadzących badania i zajmujących się ochroną kultury żydowsko-hiszpańskiej. Do dziś ladino pozostaje jedną z najbardziej przejmujących i romantycznych muzycznych tradycji w kulturze żydowskiej. Śpiew artystki jest również niezwykle przejmujący. Z uwagą i czułością pochyla się ona nad najpiękniejszymi utworami dziedzictwa ladino, łącząc je z andaluzyjskim flamenco.

Ma na swoim koncie osiem albumów, a po nagraniu piątego – „Libertad” – Yasmin Levy mówiła o sobie:

– Zaczynałam jako piosenkarka ladino zanim szeroka publiczność na świecie wiedziała, czym jest ladino. Nikt nie słuchał utworów ladino, ale cudownie udało się tchnąć w nie nowe życie i dziś są one ponownie rozpoznawalne. Nie jestem jednak tylko wykonawczynią pieśni w języku ladino, jestem pieśniarką world music, która śpiewa także we współczesnym języku hiszpańskim i sięga po brzmienia, które ją zachwycają.

W swoim głębokim, przejmującym stylu śpiewania, Yasmin jednocześnie zachowuje i wskrzesza na nowo najpiękniejsze utwory dziedzictwa żydowsko-hiszpańskiego ladino, łącząc je z andaluzyjskim flamenco. Często znajdzie się w jej kompozycjach również tango czy muzyka Bliskiego Wschodu. Wszystko to sprawia, że Levy zachwyca publiczność na całym świecie. Subtelność, wrażliwość i pasja Yasmin Levy, a przede wszystkim talent porównuje się do najwybitniejszych pieśniarek world music młodego pokolenia takich jak Mariza i Buika.

Levy wystąpiła na licznych międzynarodowych festiwalach i podczas wielu wydarzeń kulturalnych m.in.: WOMAD w Singapurze, Forum Barcelona, na noworocznym koncercie BBC w Londynie, a także w jednym z najsłynniejszych miejsc koncertowych na świecie – Carnegie Hall w Nowym Jorku. Jako jedna z nielicznych artystek przez trzy lata z rzędu wyróżniana była w najbardziej prestiżowym plebiscycie BBC World Music Awards.

 

Bilety w cenie 100 zł/120 zł/140 zł dostępne w kasie Emceku, Fanaberii (ul. Gdańska 13, Bydgoszcz) na bilety24.pl, biletyna.pl, kupbilecik.pl

 

Partnerem głównym wydarzenia jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.