Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Opis wydarzenia

18 listopada 2021, godz. 18.00 / Galeria Wspólna

Architektura: skala, miejsce, symbol” – wykład Piotra Brzezińskiego

Skala / miejsce / symbol.
❓Jak te czynniki wpływają na architekturę, na nasze otoczenie i na nas
❓W jaki sposób skala obiektu związana jest z miejscem i jak miejsce wpływa na skalę budynku.
❓Które obiekty stały się ikonami lub mogą pretendować do symbolu rozumianego jako identyfikator miejsca.
❓Czy architektura stała się produktem globalnym i uniwersalnym, bez uwzględnienia cech reprezentatywnych miejsca – lokalizacji.

Na czwartkowym spotkaniu zostaną przedstawione różnorodne przykłady budynków z kraju i ze świata w nawiązaniu do przykładów architektury z naszego regionu akcentujące powyższe cechy i zależności między mini.
Ten subiektywny przegląd architektury ostatnich lat będzie próbą wskazania kierunków jej postrzeganie i odbioru.

Piotr Brzeziński – architekt. Absolwent Politechniki Wrocławskiej oraz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego w Szczecinie. Wieloletni wykładowca i nauczyciel akademicki Politechniki Bydgoskiej. W swej blisko dwudziestoletniej praktyce zawodowej miał okazję i przyjemność pracować w prestiżowych biurach architektonicznych w kraju i za granicą. Brał udział w wielu projektach o zróżnicowanej skali i funkcji. Zawodowo związany z naszym regionem, gdzie pracuje i mieszka. Wraz z grupą współpracowników realizuje pomysły w pracowni „BUKA architektura”, która tworzy współczesną architekturę z szacunkiem do miejsca i historii.