ASIFA na MDA 2021 (88′)

24.11.2021 / Środa
Kino Orzeł
5 PLN

Z okazji obchodzonego 28 października Międzynarodowego Dnia Animacji, ASIFA (fr. Association Internationale du Film d’Animation, czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Twórców Filmu Animowanego), udostępniło zestawy najbardziej nagradzanych filmów animowanych w krajach z całego świata. Z tej prawie nieograniczonej mnogości filmów został wybrany set 14 filmów, który skomponował Piotr Kardas, stojący za takimi wydarzeniami filmowymi jak Ogólnopolski Festiwalu Animacji O!PLA, Rising of Lusitania – AnimaDoc Film Festival oraz Międzynarodowy Festiwal Animacji CRAFT.

A Girl Who’s Afraid Of Touching People, Liang-Hsin Huang, Tajwan, Wielka Brytania, 2019, 4‘51‘‘

Widzisz dziewczynę lub nie. Ale przynajmniej wiesz, że boi się dotykać ludzi. Teraz wyrusza w podróż, aby przezwyciężyć strach z przeszłości do teraźniejszości, od bólu do ulgi. Bieganie po śniegu, ukrywanie się w mieszkaniu i wyjście nad morze.

Candy Shop, Patrick Smith, USA, 2019, 2‘10‘‘

Dostępnych jest 11 926 leków farmaceutycznych na całym świecie. Ten film pokazuje 2863 z nich. Pigułki i kapsułki układają się w kakofonię kształtów, kolorów i rozmiarów, czego efektem jest satyryczny komentarz na temat naszej kultury.

EndFGM, Alexia Roider, Cypr, 2021, 2‘15‘‘

Okaleczanie żeńskich narządów płciowych to zabieg polegający na usunięciu lub uszkodzeniu zewnętrznych żeńskich narządów płciowych z powodów niemedycznych. Najczęściej stosuje się ją na dziewczętach i młodych kobietach poniżej 18 roku życia. Dwieście milionów żyjących dziś dziewcząt i kobiet zostało poddanych okaleczeniu żeńskich narządów płciowych. FGM nie jest zalecane przez żadną religię i nie przynosi żadnych korzyści zdrowotnych. Wręcz przeciwnie, praktyka może spowodować trwającą całe życie traumę fizyczną i psychiczną. Film zawiera prawdziwe wywiady z ocalałymi i aktywistami, którzy walczą o zakończenie tej nieludzkiej praktyki.

Espresso Doppio, Mika Koskinen, Finlandia, 2015, 3‘54‘‘

Dwie różne osoby, dwie różne historie i filiżanka kawy. Czy mimo wszystko jesteśmy w stanie się zrozumieć?

Gryphon Animo, Matthew Maloney, USA, 2018, 10‘32‘‘

Aby ocalić chorą siostrę, nasz bohater musi wyruszyć w daleką podróż, by wyrwać pióro potężnemu Gryfowi.

Kam, Zeynep Akcay, Australia, Turcja, 2020, 3‘23‘‘

„Kam” w starotureckim oznacza „szaman”. Film przekształca improwizację tancerki  Sevinc Baltali w zaciekły i żywiołowy taniec w rytm budzącej grozę muzyki „Amolvacy”, eksperymentalnego zespołu z Nowego Jorku, wyrażając pierwotną, potężną energię kobiecego ciała.

Lady with flower-hair, Sarah Tabibzadeh, Iran, 2012, 10‘40‘‘

Dama z Kwietnymi Włosami to czterdziestoletnia samotna kobieta, na której głowie wyrosły goździki.

Large Scale Absurdities, Vol. 3: Docile Town, Charalambos Margaritis, Cypr, 2019, 04‘20‘‘

W spokojnym mieście stopniowo rozpętuje się piekło.

Meanwhile, at the Abandoned Factory…, Michael Cusack, Australia, 2019, 16‘08‘‘

Czy nieustraszona reporterka znajdzie wyjście z klasycznego, serialowego „zawieszenia na krawędzi klifu”.

New Harvest, Sovan Dutta, Anindita Dutta, Sawanti Das, Indie, 2020, 2‘27‘‘

To film o zbiorze plonów oparty na pieśni ludowej z bengalskiej wioski w Indiach. Rolnicy zazwyczaj śpiewają tego typu pieśni podczas pracy w polu.

One After Another, Zong-Yi Xie, Tajwan, 2020, 5‘40‘‘

Relacja dziadka i wnuka ukazana poprzez składanie łodzi origami.

Seen it, Adithi Krishnadas, Indie, 2021, 11‘49‘‘

Wiecznie żywy Pan P.N.K Panicker ma w zanadrzu kilka szokujących rzeczy. Zabiera widza na spacer w świetle księżyca i maluje dziwaczny obraz nadprzyrodzonych spotkań, które miał.

The Parrot Lady, Michalis Kalopaidis, Cypr, 2020, 6‘45‘‘

Film zainspirowany prawdziwą historią jest artystyczną interpretacją życia kobiety, która wybrała życie na ulicy ze swoimi papugami, bojąc się umrzeć samotnie w swoim domu.

Two Little People,  Xin Li, Australia, 2020, 3‘

Dwoje małych ludzi mieszka na polu pszenicy. Rosną razem aż do dnia, w którym…