Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Barka bez tajemnic

wirtualne zwiedzanie niezwykłej kolekcji na wodzie

Data:
01.05.2020 / Piątek
Godzina:
10:00
Data:
02.05.2020 / Sobota
Godzina:
10:00
Data:
03.05.2020 / Niedziela
Godzina:
10:00
Miejsce:
#zostańwdomu
Wstęp:
wolny

Opis wydarzenia

Sterówka, tuby głosowe, róg mgłowy czy naftowa lampa topowa – miłośnicy żeglugi śródlądowej doskonale wiedzą, co to za przedmioty. A ci, którzy jeszcze nie mieli okazji zajrzeć na Barkę Lemara, teraz mogą zrobić to nie ruszając się z domu. Zapraszamy na wirtualny spacer po tym flagowym bydgoskim obiekcie, podczas którego z bliska przyjrzeć się będzie można przedmiotom niezbędnym, gdy wypływa się w rejs. 

To niecodzienny spacer, bo po pokładzie barki towarowej z 1937 roku, która od lat cumuje przy bydgoskim Rybim Rynku. Barka Lemara – bo o niej mowa – to jeden z przystanków Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O, w której znajduje się Muzeum Legend Szyperskich.  W zaadaptowanych ładowniach barki można oglądać ekspozycję przedmiotów, które służyły kapitanom podczas żeglugi. Oprócz typowych wodniackich przyrządów, są tu także rzeczy codziennego użytku, które trzeba było zabrać w rejs. 

Podczas spaceru zobaczyć będzie można m.in. tarę do prania, apteczkę sprzed wojny, piec, kuchenkę czy drewniane łóżko – jeden z pierwszych sprzętów ocalonych z pierwotnego wyposażenia „Lemary”. Są także zabawki dziecięce z epoki – nierzadko bowiem załogi barek tworzyły całe rodziny. 

Z bliska przyjrzeć się będzie można także typowym sprzętom i przyrządom związanym z żeglugą. To m. in. sterówka, stare lampy pokładowe, koło ratunkowe „Lemary”, a także róg mgłowy, naftowa lampa topowa czy telegraf okrętowy, odbijacz i tuby głosowe.  

Wirtualny spacer po Barce Lemara dostępny 1 maja na fanpage’u barki. 

———————————————————————————————————-

Wirtualne zwiedzanie Barki Lemara możliwe jest dzięki projektowi „Kultura w zasięgu 2.0” realizowanemu przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu wraz z Partnerami. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego i Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 oraz ze środków Miasta Bydgoszczy. 

Bezpośrednim celem projektu jest udostępnienie wszystkim zainteresowanym narzędzi do aktywnego uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych regionu jak również, poprzez ucyfrowienie zasobów muzeów, bibliotek i innych instytucji, zachowanie dziedzictwa regionalnego dla przyszłych pokoleń. Celem udziału w projekcie Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy stało się pozyskanie nowoczesnych narzędzi do dystrybucji treści w formie cyfrowej, które umożliwią szerszą dostępność dla odbiorców. 

Więcej o projekcie na stronie www.kulturawzasiegu.eu.