Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
'Barka Lemara'

Barka Lemara

Barka Lemara cumująca przy nabrzeżu Brdy, tuż koło spichrzy-symboli Bydgoszczy jest miejscem wyjątkowym. To zarazem zabytek techniki i symbol niezwykle ważnej części historii miasta. Bo Bydgoszcz właśnie wodzie i żegludze zawdzięcza imponujący rozwój w XIX wieku, który zaowocował rozbudową miasta i przepięknymi, zdobiącymi do dziś śródmieście budynkami.

Witajcie w Muzeum Legend Szyperskich, gdzie każdą opowieść otwiera „śpiew” XIX-wiecznego rogu mgłowego! W naszych ładowniach kryją się tajemnice – unikatowa barka „Lemara” po kilku dekadach wytężonej pracy nie wozi już towarów, a opowieści i wspomnienia. Chcesz poznać świat szyprów, flisaków, retmanów czy pomagierów? Wejdź na nasz pokład! Razem wyruszymy w rejs w przeszłość bydgoskiego portu, który niegdyś był najgwarniejszą częścią miasta nad Brdą. Kapitan „Lemary” i jego załoga zapraszają!

Barka jest na stałe zacumowana przy ul. Mostowej – widoczna z Mostu im. Jerzego Sulimy Kamińskiego, na tle Bydgoskich Spichrzy. Pierwotnie była to barka towarowa bez napędu, o stalowej konstrukcji – „Gross Finow-Masskahn”, czyli tzw. finówka duża. Została zbudowana w 1937 r. w Stoczni i Warsztatach Mechanicznych Lloyda Bydgoskiego. Lemarę, po gruntownym remoncie, oddano do użytku w 2014 r., by przypominała o bogatych tradycjach żeglugowych miasta. Dziś w wyremontowanych ładowniach i w odkrytej części barki odbywają się m.in. koncerty, lekcje na wodzie i spotkania rodzin szyperskich. Warto zajrzeć do urokliwej kajutki z kuchnią, sypialnią i salonikiem, by docenić umiejętną aranżację powierzchni, gdy liczył się każdy centymetr.

Muzeum Legend Szyperskich Barka „Lemara” jest jednym z obiektów, które znajdują się na Szlaku Wody Przemysłu i Rzemiosła TeH2O.

Szlak TeH2O to przemysłowy szlak tematyczny w Bydgoszczy, który łączy historię piętnastu miejsc wpisanych w przestrzeń miasta organicznie związanego z wodą. Każda z powieści splata ze sobą losy bydgoszczan – rzemieślników, przedsiębiorców, społeczników – z rozwojem lokalnego przemysłu i rzemiosła.

Adres i godziny otwarcia:

Adres: ul. Spichlerna 1, 85-108 Bydgoszcz

wtorek – niedziela: 12.00-16.00

Bilet wstępu: 5/10 zł

Zapisy grup:

Adam Gajewski

tel: 503 584 840
e-mail: adam.gajewski@mck-bydgoszcz.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK