Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

„CAFE FABU” – spotkanie autorskie

wydarzenie "Wschód Wolności"

Data:
29.11.2020 / Niedziela
Godzina:
18:00
Miejsce:
online
Wstęp:
wolny

Opis wydarzenia

29 listopada 2020, godz. 18.00 / wydarzenie na żywo online FB MCK oraz YouTube MCK

„CAFE FABU” – kolejna odsłona cyklu spotkań w duchu nowego dialogu, w oparciu o aktualne tematy kulturalno-społeczne, w kontekście dynamicznie zmieniającego się świata. Tematem kolejnej rozmowy będzie książka „Ojczyzna dobrej jakości. Reportaże z Białorusi”. W spotkaniu udział weźmie jej współautor Ziemowit Szczerek.

Z czym dzisiaj kojarzy się Białoruś? Niektórym z mityczną krainą nad Niemnem i kresowymi dworkami, wielu z Adamem Mickiewiczem i Świtezianką, ale większości zapewne z Aleksandrem Łukaszenką, którego nazwisko przy każdej wzmiance o Białorusi odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Zdaje się, że na geopolitycznych zakrętach straciliśmy z oczu Białorusinów i ich codzienne życie, czasem zwykłe, niekiedy wyjątkowe, jak to bywa – pełne marzeń i rozczarowań. W tym zbiorze reportaży polityka jest ważna, ale nie najważniejsza. Na pierwszym planie pojawiają się ludzie. Czasem charyzmatyczni, pełni pasji i wiary w idee, a czasem zrezygnowani i pogodzeni z reżimem. Rozmawiają z nimi polscy, niemieccy i białoruscy reporterzy. Z tych opowieści wyłania się obraz kraju, który bywa niepokojący, czasem szokuje, ale bez wątpienia porusza i nie pozostawia obojętnym.

Ziemowit Szczerek – dziennikarz i prozaik. Współpracuje m.in. z „Polityką”, „Gazetą Wyborczą” i „Nową Europą Wschodnią”. Autor takich książek, jak m.in. „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”, „Rzeczpospolita zwycięska. Alternatywna historia Polski”, „Tatuaż z tryzubem”, „Międzymorze. Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową”, „Siwy dym albo pięć cywilizowanych plemion”. Laureat Paszportu „Polityki”, nominowany do Nagrody MediaTory i Nagrody im. Beaty Pawlak oraz dwukrotnie do Nagrody Literackiej „Nike” i Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”.