Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

„Cesária Évora” (94′)

Afrykamera

Data:
05.02.2023 / Niedziela
Godzina:
18:45
Miejsce:
Kino Orzeł
Wstęp:
12/15 PLN

Opis wydarzenia

Reżyseria i scenariusz: Ana Sofia Fonseca  

Kraje produkcji: Portugalia, Republika Zielonego Przylądka 

Rok produkcji: 2022 

Nagrody i festiwale: IndieLisboa International Independent FF, Docaviv, DOK.fest München  

„Pełen miłości portret późno wzeszłej wokalistki, która odniosła sukces w wieku pięćdziesięciu lat i zachwyciła międzynarodową publiczność uwodzicielską mieszanką tęsknoty i bólu.” – Kimberley Jones, The Austin Chronicle

To inspirujący portret legendarnej piosenkarki Cesárii Évory, urodzonej w kolonialnej Republice Zielonego Przylądka, która wzniosła się na wyżyny muzycznego świata i zawsze, ponad wszystko, dążyła do wolności. Ana Sofia Fonseca wykorzystuje w swoim dokumencie wiele technik, aby stopniowo uwolnić ducha z piosenek Évory, a także pokazać feministyczną siłę i pionierskość afrykańskiej ikony muzyki. Reżyserka przeprowadziła mnóstwo wywiadów oraz wieloletnie i wyczerpujące badania, dzięki czemu udało się jej pozyskać i wykorzystać w filmie unikalne materiały archiwalne, w większości są to osobiste nagrania nakręcone przez bliskich piosenkarki. W dokumencie nie brakuje też wielu wątków politycznych i społecznych kontekstów z życia bosonogiej diwy. A także pięknych kadrów przyrody współczesnego Zielonego Przylądka, ukazujących poetyckość morza, lądu i powietrza, które ukształtowały tę niezwykłą kobietę i artystkę.

Ana Sofia Fonseca – pisarka, dziennikarka, producentka i reżyserka urodzona w Portugalii, mieszkająca również w Republice Zielonego Przylądka – jej dom jest oddalony o kilka kroków od domu Cesárii Évory. W trakcie dwudziestoletniej kariery dziennikarskiej stworzyła ponad 20 dokumentów telewizyjnych, opublikowała 5 książek z gatunku non-fiction oraz powieść. Fonseca od wielu lat poświęca się opowiadaniu fascynujących historii, skupiając się tematach praw człowieka – w szczególności prawach kobiet i kwestiach rasowych. „Cesária Évora” jest jej drugim pełnometrażowym filmem dokumentalnym. 

Bilety na pojedynczy seans:
15 zł – normalny
12 zł – ulgowy
46 zł – rodzinny/grupowy (dla 4 osób)

Karnet na 6 seansów: 70 zł